Matura 2014. Egzamin maturalny z języka polskiego (poziom podstawowy)

W poniedziałek rano blisko 334 tys. maturzystów napisało obowiązkowy pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym.

2014-05-05, 10:18

Matura 2014. Egzamin maturalny z języka polskiego (poziom podstawowy)
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu podczas egzaminu maturalnego. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Posłuchaj

Maturzyści o egzaminie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na rozwiązanie zadań mieli 170 minut. W trakcie pisania egzaminu zdający mogli korzystać ze słownika ortograficznego i słownika poprawnej polszczyzny.
Jak powiedzieli po wyjściu z sali egzaminacyjnej maturzyści z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie, na tegorocznym egzaminie pojawiło się "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Potop" Henryka Sienkiewicza.
Matura 2014. Egzamin maturalny z języka polskiego - arkusze>>>
Uczniowie z XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu:
x-news.pl, TVN24

Cel egzaminu

Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym sprawdza umiejętność rozumienia czytanego tekstu nieliterackiego i pisania własnego tekstu w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu.
Matura 2014. Egzamin z języka polskiego>>>
Część egzaminu sprawdzająca umiejętność rozumienia tekstu czytanego składa się z tekstu (do 1000 słów) i testu zawierającego zadania otwarte (wpisz odpowiedź) i zamknięte (wybierz dobrą odpowiedź spośród podanych).
Matura 2014. Jak przygotować się do ustnej matury z języka polskiego?>>>
Pytania będą dotyczyć:
- poziomu znaczeń (rozumienia słów, związków frazeologicznych, zdań; odczytywania znaczeń dosłownych i metaforycznych, znaczeń słów z kontekstu; odróżniania informacji od opinii; znajdowania słów-kluczy; rozumienia myśli zawartej w akapicie lub części tekstu; wyszukiwania informacji; selekcjonowania informacji; hierarchizowania, porównywania, dostrzegania analogii i przeciwieństw; rozumienia głównej myśli tekstu),
Matura 2014. Najpopularniejsze przedmioty to geografia i biologia>>>
- poziomu struktury (kompozycji tekstu, tj. odróżniania wstępu, rozwinięcia, zakończenia; wskazywania zasady kompozycyjnej; odkrywania związków logicznych, czyli rozumienia toku przyczynowo-skutkowego, wskazywania, np.: tezy, hipotezy, argumentów, kontrargumentów, przykładów, wniosków, zależności między zdaniami, akapitami i częściami tekstu; rozumienia znaczenia występujących w tekście wyrazów, wskazujących na tok myślenia autora [sygnalizujących wnioskowanie, podtrzymywanie myśli, zwrot myśli, dygresję, powtórzenie myśli, nawiązanie do myśli zawartej w poprzednim akapicie]),
Matura 2014. "Podrasuj sobie mózg">>>
- poziomu komunikacji (genezy tekstu; rozpoznawania nadawcy; dostrzegania celu tekstu; dostrzegania adresata i sposobu oddziaływania na niego; dostrzegania cech stylistycznych tekstu i rozumienia funkcjonalności środków językowych).
Część egzaminu sprawdzająca umiejętność pisania własnego tekstu w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu zawierać będzie dwa tematy wypracowania do wyboru oraz strony przeznaczone na napisanie wypracowania.
Matura 2014: arkusze maturalne w sieci? CKE zawiadamia śledczych!>>>
Wypracowanie maturalne zdającego powinno być nie krótsze niż około 250 słów. W wypracowaniu krótszym będzie oceniane tylko rozwinięcie tematu, natomiast styl, kompozycja, zapis i język pracy nie będą oceniane.
W ocenianiu wypracowania za kryteria najważniejsze uznaje się rozwinięcie tematu i poprawność językową, za kryteria wspomagające - kompozycję i styl. W punktacji uwzględnia się także ocenę szczególnych walorów pracy.

CKE
CKE

Matura 2014. Harmonogram>>>
Za część sprawdzającą rozumienie czytanego tekstu maturzysta może otrzymać maksymalnie 20 punktów , za część sprawdzającą umiejętność pisania - 50 punktów . W sumie daje to 70 punktów . By zdać egzamin uczeń musi otrzymać co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania.
Matura 2014. Jak sobie radzić ze stresem?>>>

CKE, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej