Matura 2014. Egzamin z języka niemieckiego (poziom podstawowy i rozszerzony) - arkusze
Chęć zdawania na maturze języka niemieckiego zadeklarowało w tym roku ok. 38 tys. maturzystów, czyli 11 proc. abiturientów.
2014-05-14, 06:00
O godz. 9 rozpoczął się egzamin na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 120 minut. Po południu - o godz. 14 - maturzyści przystąpili do matury na poziomie rozszerzonym. Na jej napisanie mieli 190 minut. Egzamin na poziomie rozszerzonym zdawało 4,4 tys. abiturientów.
JĘZYK NIEMIECKI - POZIOM PODSTAWOWY - ARKUSZ + TRANSKRYPCJA>>>
JĘZYK NIEMIECKI - POZIOM PODSTAWOWY - ARKUSZ DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH>>>
JĘZYK NIEMIECKI - POZIOM ROZSZERZONY - ARKUSZ cz. 1>>>
JĘZYK NIEMIECKI - POZIOM ROZSZERZONY - ARKUSZ cz. 2 + TRANSKRYPCJA>>>
JĘZYK NIEMIECKI - POZIOM DWUJĘZYCZNY - ARKUSZ + TRANSKRYPCJA>>>
Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze. Najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem obcym od lat jest język angielski. W tym roku do egzaminu z tego języka przystąpiło ponad 290 tys. abiturientów; egzamin odbył się 7 maja.
REKLAMA
Język niemiecki znajduje się na drugim miejscu jeśli chodzi o wybory maturzystów. Na kolejnym miejscu znalazły się - rosyjski, który wybrało 10 tys. maturzystów; egzamin odbędzie się 15 maja. Francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać po mniej niż po jednym procencie abiturientów. Egzaminy będą odpowiednio: 19, 21 i 22 maja.
Nie są to jednak wszystkie pisemne egzaminy z języków obcych nowożytnych, jakie przeprowadzone zostaną podczas matur. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych - białoruskiej, litewskiej i ukraińskiej - mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka narodowego. Zostaną one przeprowadzone 23 maja. W tym samym dniu odbędzie się też egzamin z języków: kaszubskiego i łemkowskiego.
Matura 2014. Harmonogram>>>
Matura 2014. Najpopularniejsze przedmioty to geografia i biologia>>>
Matura 2014: arkusze maturalne w sieci? CKE zawiadamia śledczych!>>>
Matura 2014. "Podrasuj sobie mózg">>>
Matura 2014. Jak sobie radzić ze stresem?>>>
Trzy egzaminy obowiązkowe, do sześciu dodatkowych
Tegoroczni maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim). Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogli je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.
Matura 2014. Jak przygotować się do ustnej matury z języka polskiego?>>>
Matura 2014. Egzamin maturalny z języka polskiego - arkusze>>>
Matura 2014. Egzamin z języka polskiego - tematy>>>
Matura 2014. Uczniowie matematyki się nie boją>>>
Matura 2014. Egzamin maturalny z matematyki - jaki mogą być zadania>>>
Matura 2014. Matematyka. Uczniowie: nie było trudno>>>
Matura 2013. Egzamin z matematyki (poziom podstawowy) - arkusze>>>
Matura 2014. Język angielski (poziom podstawowy i rozszerzony)>>>
Matura 2014. Uczniowie po egzaminie z języka angielskiego>>>
Matura 2014. Język angielski - arkusze>>>
Uczeń może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.
Aby uzyskać świadectwo maturalne maturzyści muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
REKLAMA
Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
CKE, PAP, kk
REKLAMA