Lasy mogą płonąć! Ostrzeżenie straży pożarnej

Wilgotność ściółki wynosi kilkanaście procent, a miejscami spadła nawet poniżej dziesięciu. Tak jest na przykład na Mazowszu, Warmii, Mazurach, w Wielkopolsce i na Kujawach.

2014-05-22, 18:14

Lasy mogą  płonąć! Ostrzeżenie straży pożarnej
Las bukowy. Foto: Wikipedia/CC/Tortuosa

Posłuchaj

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Komendant Główny Straży Pożarnej generał Wiesław Leśniakiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W lasach przeważającej części kraju obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.
Leśnicy apelują o nieużywanie ognia w lesie i ostrożność na obszarach przylegających do lasów.
W czwartek nie było zagrożenia pożarowego jedynie w lasach województwa małopolskiego i podkarpackiego, ale z wyjątkiem jego północnych rejonów.
Próg zapalności ściółki leśnej wynosi 30 procent wilgotności, a gdy wilgotność jest poniżej 20 procent, powstaje zdecydowana większość pożarów. W czwartek w większości województw wilgotność wynosiła kilkanaście procent. Miejscami spadła nawet poniżej 10 procent. - w centrum woj. mazowieckiego, na południu warmińsko-mazurskiego, na południu wielkopolskiego i na północy woj. lubuskiego i północy kujawsko-pomorskiego.
Wysokie temperatury powietrza i wiatr powodują dalsze przesuszanie się ściółki i coraz większe zagrożenie w lasach.
Na terenach leśnych i w odległości mniejszej niż 100 m od lasu nie wolno palić ognisk, używać otwartego ognia, wypalać śmieci i pozostałości roślinnych - m.in. traw. Większość pożarów powstaje w wyniku nieostrożności, przypadkowego zaprószenia ognia, celowych podpaleń oraz używania maszyn bez zabezpieczenia przed iskrzeniem.

Jak informuje IMGW na razie nie należy się spodziewać dużego zachmurzenia.

(źródło: TVN Meteo/x-news)

W nocy z piątku na sobotę w zachodniej połowie Polski zachmurzenie umiarkowane i duże, a miejscami, głównie w województwach zachodnich, od dolnośląskiego poprzez lubuskie, wielkopolskie po zachodniopomorskie i zachodnią część pomorskiego, burze i przelotne opady deszczu. Burzom mogą towarzyszyć ulewy lub grad. Prognozowana suma opadu w rejonach burz do 30 mm, lokalnie nawet 40 mm. We wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe lub bezchmurnie. Temperatura minimalna od 14 do 17 st., chłodniej na południowym wschodzie, miejscami 10, 13 st. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków południowych, na krańcach zachodnich skręcający na zachodni i północno-zachodni. Podczas burz wiatr silny, w porywach do 80 km/h.
W sobotę przeważać będzie zachmurzenie umiarkowane oraz duże i tylko w części wschodniej kraju jeszcze zachmurzenie małe. Strefa opadów i burz, lokalnie z gradem, z zachodniej połowy kraju stopniowo przemieszczać się będzie w głąb kraju, do dzielnic centralnych. Prognozowana suma opadu w rejonach burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 20, 23 st. na krańcach zachodnich kraju do 27, 30 st. we wschodniej połowie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, we wschodniej połowie kraju przeważnie południowo-wschodni, w zachodniej zachodni i północno-zachodni. Podczas burz wiatr silny, w porywach do 80 km/h.
W Warszawie w piątek zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Temperatura maksymalna 29 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W nocy zachmurzenie przeważnie małe. Temperatura minimalna 16 st. Wiatr słaby, południowo-wschodni. W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 28 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

REKLAMA

IAR/PAP/asop

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach>>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej