Coraz gorsza sytuacja na Krymie. Wyższe ceny, brak towarów
Samozwańczy premier Krymu Siergiej Aksjonow, przyznał, że jest ciężko, ale dodał, że to "jedynie przejściowe kłopoty".
2014-06-10, 21:20
Posłuchaj
Uchodźcy, którzy utrzymują kontakt z pozostałymi na półwyspie bliskimi potwierdzają, że mieszkańcy Krymu mają problem z nabyciem podstawowych produktów, w tym także leków. Do tego dochodzą podwyżki cen. - Ludzie są niezadowoleni, ale milczą, ponieważ się boją - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem jeden z uchodźców.
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Przed aneksją półwyspu przez Rosję Krym otrzymywał duże wsparcie z centralnego budżetu Ukrainy. Półwysep był w dużym stopniu zależny od dostaw towarów z innych części kraju, a także od wody sprowadzanej kanałami prowadzącymi ze zbiorników wodnych leżacych na terenie Ukrainy. Od aneksji obowiązuje zakaz sprowadzania na Krym towarów z Ukrainy. To, co wytwarzają mieszkańcy nie wystarcza, a z kolei produkty sprowadzane z Rosji są bardzo drogie.
Podczas akcji propagandowych poprzedzających aneksję półwyspu prorosyjscy separatyści oraz przybywający na Krym emisariusze z Rosji twierdzili, że tylko wejście w ramy Federacji Rosyjskiej polepszy sytuację gospodarczą mieszkańców półwyspu.
Krym przyłącza się do Rosji
11 marca 2014 roku połączone zgromadzenie radnych Rady Najwyższej Republiki Autonomicznej Krymu i Rady Miejskiej Sewastopola przyjęło deklarację niepodległości obu jednostek jako Republiki Krymu. W deklaracji powołano się wprost na przypadek Kosowa i wyrok z 22 lipca 2010, w którym Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał, że jednostronna deklaracja niepodległości Kosowa nie narusza prawa międzynarodowego.
16 marca, w regionalnym referendum, mieszkańcy półwyspu opowiedzieli się za poszerzeniem autonomii Krymu. Dzień później nieuznawane przez Ukrainę władze Autonomicznej Republiki Krymu ogłosiły Krym niepodległym państwem oraz zwróciły się do Rosji o przyjęcie w jej skład. Tego samego dnia prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo.
18 marca podpisano umowę między Rosją a Republiką Krymu i miastem wydzielonym Sewastopol o włączeniu ich do Rosji jako nowych podmiotów federacji. Umowa ta weszła w życie z dniem ratyfikacji, co nastąpiło 21 marca. Tego samego dnia dokonano odpowiednich zmian w Konstytucji Rosji dopisując do niej dwa nowe podmioty federacji - Republikę Krymu i miasto federalnego znaczenia Sewastopol, które włączono do nowo utworzonego Krymskiego Okręgu Federalnego.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk