Brytyjska dziennikarka uniewinniona ws. afery podsłuchowej
Ława przysięgłych uniewinniła Rebekę Brooks, byłą dyrektorkę koncernu prasowego grupy News Corp. Ruperta Murdocha. Za winnego sąd uznał natomiast Andy Coulsona, byłego spin doktora premiera Davida Camerona.
2014-06-24, 18:16
Posłuchaj
Proces trwał prawie osiem miesięcy. Brooks i Coulson nie przyznali się do winy; prokuratura twierdziła, że wiedzieli o podsłuchach prowadzonych przez tabloid "News of the World" ("NotW") i uczestniczyli w zmowie mającej na celu podsłuchiwanie nagrań z prywatnych poczt głosowych między 3 października 2000 roku a 9 sierpnia 2006 roku.
Ława przysięgłych uniewinniła Brooks od zarzutu udziału w zmowie, a także od zarzutu matactwa i przekupywania policjantów i urzędników w zamian za poufne informacje, które następnie jako wiadomości na wyłączność służyły podniesieniu poczytności gazet. Coulsona uznano natomiast za winnego udziału w zmowie. Przysięgli rozważają jeszcze, czy Coulson jest także winien przekupstwa.
Troje innych oskarżonych - męża Brooks, Charlesa, jej byłą sekretarkę Cheryl Carter i szefa ochrony "NotW" Marka Hannę - uniewinniono od zarzutu utrudniania śledztwa przez próbę ukrywania dowodów przed policją.
Sąd uznał też, że były redaktor "NotW" Stuart Kuttner nie jest winny w aferze podsłuchowej.
REKLAMA
Podsłuchy "po brytyjsku"
Wśród ofiar afery podsłuchowej byli m.in. książęta domu opanujacego William i Harry, piosenkarz Paul McCartney, jego była żona Heather Mills, aktorka Sienna Miller, a także ofiary głośnych przestępstw kryminalnych i znani piłkarze. Konsekwencją skandalu było zamknięcie "NotW" w lipcu 2011 roku, po 168 latach istnienia gazety.
Brooks, blisko powiązana z szefem koncernu medialnego News Corp. Rupertem Murdochem, pełniła funkcję redaktor naczelnej "NotW" w latach 2000-2003 - w czasie, gdy haker działający na zlecenie gazety włamał się do skrzynki głosowej ofiary mordu, 13-letniej Milly Dowler. Incydent ten wyszedł na jaw dzięki dociekliwości inne brytyjskiej gazety, "Guardiana" dopiero w 2011 roku.
W latach 2009-2011 Brooks była dyrektorką News International, brytyjskiego wydawcy tytułów prasowych Murdocha, a wcześniej naczelną tabloidu "The Sun" (2003-09). Przyjaźniła się m.in. z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.
Coulson był redaktorem naczelnym "NotW" w latach 2003-2007. Z początkiem 2011 roku ustąpił ze stanowiska dyrektora ds. komunikacji w kancelarii premiera Camerona.
REKLAMA
Gdy ogłoszono wyrok, rzecznik Camerona powiedział, że szef rządu jest zdecydowany dotrzymać złożonej w 2011 roku w parlamencie obietnicy; zapowiedział wtedy, że "gorąco przeprosi", gdyby miało się okazać, że Coulson okłamał go i wiedział o podsłuchiwaniu przez "NotW".
mc
REKLAMA