Nowe rozdanie w PE. Polacy na czele trzech komisji. Fotyga szefową podkomisji bezpieczeństwa i obrony

2014-07-02, 14:00

Nowe rozdanie w PE. Polacy na czele trzech komisji. Fotyga szefową podkomisji bezpieczeństwa i obrony
Sesja Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Foto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Jest oficjalne potwierdzenie. Polscy europosłowie z PO-PSL, zasiadający w największej w Parlamencie Europejskim frakcji chadeckiej, będą kierować trzema ważnymi komisjami parlamentarnymi. Podział miejsc w 20 komisjach wiąże się z wpływem na decyzje, podejmowane podczas pięcioletniej kadencji.

Posłuchaj

Polacy na czele komisji parlamentarnych - relacja Andrzeja Gebera (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przewodniczący polskiej grupy parlamentarnej zasiadającej we frakcji chadeckiej [EPL], poseł Jan Olbrycht poinformował dziennikarzy, że Polacy celowo zrezygnowali z ubiegania się stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, które - biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia - ma mniejsze znaczenie. W zamian udało się zdobyć dodatkowe stanowiska przewodniczących komisji merytorycznych, co - jak podkreślił - daje znacznie większy wpływ na prace Parlamentu.

<<<Wysokie stanowiska dla Polaków>>>

Poseł Olbrycht twierdzi, że polscy posłowie odnieśli duży sukces. Po raz pierwszy staną na czele trzech ważnych komisji. Komisją przemysłu, badań i energii, o którą trwały wśród delegacji narodowych zacięte boje, przez na dwa i pół roku będzie kierował poseł Jerzy Buzek, a w drugiej części kadencji zastąpi go poseł Janusz Lewandowski.

Komisją rolnictwa pokieruje poseł Czesław Siekierski z PSL, a na czele komisji spraw konstytucyjnych stanie poseł Danuta Huebner.

Fotyga na czele podkomisji

Także Prawo i Sprawiedliwość umocniło swoją pozycję we władzach i komisjach Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowana Anna Fotyga ma stanąć na czele podkomisji bezpieczeństwa i obrony w Parlamencie Europejskim.

Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) po ostatnich wyborach stała się trzecią siłą w Parlamencie. W związku z tym będzie mogła obsadzić swoimi posłami część kierowniczych stanowisk. Wśród jej 70 członków we frakcji jest 19 posłów z PiS-u. Posłowie frakcji Konserwatystów i Reformatorów będą kierować komisją rynku wewnętrznego i konsumentów oraz podkomisją bezpieczeństwa i obrony.

Jej szefową ma zostać europosłanka Anna Fotyga. Komisja, której będzie przewodniczyć, zajmuje się polityką zagraniczną i bezpieczeństwa Unii oraz polityką obrony. Formalnie komisje PE wybiorą swoich przewodniczących 7 lipca. We wtorek na jednego z czternastu przewodniczących Parlamentu Europejskiego został wybrany poseł Ryszard Czarnecki z PiS. Ponadto na stanowisko kwestora kandyduje Karol Karski.

Liberadzki i Karski kwestorami

Bogusław Liberadzki (SLD) oraz Karol Karski (PiS) zostali wybrani na kwestorów Parlamentu Europejskiego. Kandydaturę Liberadzkiego przedstawiła frakcja Socjalistów i Demokratów, a Karskiego zaproponowali Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

Europarlament ma w sumie pięciu kwestorów, którzy są odpowiedzialni za prowadzenie spraw administracyjnych i finansowych bezpośrednio dotyczących europosłów, np. za udostępnianie eurodeputowanym infrastruktury PE. Mają głos doradczy w Prezydium PE i mogą przedstawiać propozycje zmian dotyczących wszystkich przepisów uchwalanych przez Prezydium.

Kandydatura Liberadzkiego na kwestora wywołała spór między nim a europosłanką Lidią Geringer de Oedenberg, która w miniony weekend poinformowała o wystąpieniu z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Była ona zainteresowana objęciem funkcji wiceprzewodniczącego PE albo kwestora i zarzuciła Liberadzkiemu złamanie wcześniejszych uzgodnień.

Polacy będą także przewodniczyć dwóm delegacjom międzyparlamentarnym kontaktów - z Białorusią i Iranem. Zabiegali także o przewodnictwo w delegacji do kontaktów z Ukrainą, ale ubiegli ich w tym Serbowie.

IAR,kh

''

Polecane

Wróć do strony głównej