Nagrody Pamięci Narodu. Czterech nominowanych z Polski
Do prestiżowych europejskich Nagród Pamięci Narodu (Memory of Nations Awards) nominowano dwadzieścia osób, cztery z nich pochodzą z Polski. Są nimi: działacz "S", były więzień polityczny Władysław Frasyniuk, założyciel Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki, zaangażowana w działania edukacyjne opozycji demokratycznej Krystyna Starczewska oraz duszpasterz środowisk niezależnych o. Ludwik Wiśniewski.
2014-07-03, 19:35
Nagrody zostaną wręczone piątce spośród nominowanych 17 listopada 2014 r. podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Pradze.
Do końca października można na stronie internetowej www.memoryofnationsawards.eu zamieścić słowa uznania dla każdego z nominowanych oraz podzielić się historią ich życia na portalach społecznościowych. To wsparcie internautów zostanie uwzględnione przez jury złożone z historyków, pisarzy i dokumentalistów podczas dokonywania wyboru pięciu laureatów Memory of Nations Awards. Tak więc nie będzie to klasyczne głosowanie przez Internet.
Dwudziestu nominowanych z Czech, Polski, Słowacji, Niemiec i Węgier łączy aktywny sprzeciw wobec władzy totalitarnej, która w Europie Środkowej upadła przed 25 laty. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali 17 listopada w Teatrze Narodowym w Pradze, częścią wieczoru będzie również Koncert dla bohaterów.
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>
Nagrody Pamięć Narodu są prestiżowym europejskim wyróżnieniem, które od 2010 roku corocznie przyznaje czeska organizacja Post Bellum osobom, które doświadczyły przełomowych momentów ubiegłego wieku. I – jak twierdzą pomysłodawcy – "które w swoim życiu pokazały, że honor, wolność i godność człowieka nie są wyłącznie pustymi słowami". Powstanie tej nagrody związane jest z osobą nieżyjącego już prezydenta Czech Václava Havla, który powiedział: "Jeżeli chcemy wiedzieć, kim jesteśmy, musimy znać swoją przeszłość i starać się zrozumieć, na jakie wyzwania, prześladowania i pokusy zostali narażeni nasi przodkowie. By docenić Pamięć Narodu". Tegoroczne nagrody Pamięci Narodu są przyznawane pod patronatem brata Václava Havla, filozofa i naukowca Ivana M. Havla.
- Na nagrodę zasługują oczywiście wszyscy nominowani, ale biorąc pod uwagę czas i rozmiar wydarzenia, możemy przyznać jedynie pięć nagród. Dziękujemy w związku z tym za spontaniczne wsparcie i uznanie, które kandydaci otrzymują od społeczeństwa za pośrednictwem Internetu. Przecież głównym celem Nagród Pamięci Narodu jest inspirowanie współczesnego społeczeństwa odwagą i bohaterstwem świadków – mówi Mikuláš Kroupa, dyrektor Post Bellum.
Serwis HISTORIA>>>
O pięciu tegorocznych laureatach zadecyduje jury w składzie: Ivan M. Havel (naukowiec, brat zmarłego prezydenta Václava Havla, Czechy), Tomáš Halík (ksiądz i filozof, laureat Nagrody Templetona, Czechy), Mikuláš Kroupa (dokumentalista i założyciel Pamięci Narodu, Czechy), Zdeněk Hazdra (Dyrektor Instytutu Badań Reżimów Totalitarnych, Czechy), Michal Šmíd (Redaktor Naczelny kolekcji Pamięci Narodu, Czechy), Gyorgy Varga (tłumacz i dyplomata, Węgry), Ladislav Snopko (polityk i były Minister Kultury, Słowacja), Štefan Hríb (Redaktor Naczelny czasopisma Týždeň, Słowacja), Paweł Ukielski (historyk, Zastępca Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, Polska), Adrian von Arburg (historyk, Szwajcaria).
pp
REKLAMA