Nowe rewelacje Snowdena. Brytyjski wywiad manipuluje treściami w internecie

Kolejny przeciek tajnych dokumentów z teczki Edwarda Snowdena - tym razem dotyczący praktyk brytyjskiego ośrodka wywiadu cybernetycznego GCHQ.

2014-07-16, 06:55

Nowe rewelacje Snowdena. Brytyjski wywiad manipuluje treściami w internecie
Edward Snowden dostał zgodę na trzyletni pobyt w Rosji . Foto: Laura Poitras/Praxis Films/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Kolejne rewelacje Snowdena - relacja Grzegorza Drymera z Londynu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przeciek opublikował w sieci były dziennikarz "Guardiana" - Amerykanin Glenn Greenwald, któremu Snowden powierzył publikację swoich tajemnic. Potem podjęły go lewicowe dzienniki brytyjskie: "Independent" i "Guardian", a także BBC.
Nowe dokumenty Snowdena ujawniają istnienie zestawu programów - tak zwanej "skrzynki z narzędziami" - do internetowej inwigilacji, dezinformacji i manipulacji opinią publiczną. "Skrzynka" zawiera takie programy jak Swamp Donkey, czyli "osioł błotny", służący do seryjnego bombardowania wybranych numerów telefonicznych nagranym komunikatem. Inne narzędzia to "wściekły pirat", "luk bombowy", "armatnia kula", czy "podrzutek". Jedne służą do zbierania danych osobowych z różnych forów publicznych, jak Twitter, czy Linkedin, inne do podszywania się pod istniejących użytkowników, jeszcze inne do zbierania historii surfingu po internecie, czy połączeń głosowych i mailowych. Na liście jest też program "podkop" - służący do zmiany wyników prowadzonych w sieci sondaży opinii.
Ekspert BBC zwraca uwagę, że lista pochodzi sprzed dwóch lat i nie była od tego czasu aktualizowana. Nie dziwi go jednak, że GCHQ, jak każdy wywiad, podejmuje takie działania. Tymczasem dyrektor organizacji Big Brother Watch Emma Carr uważa, że po tych rewelacjach brytyjski rząd stracił moralną wyższość nad reżimami totalitarnymi, które piętnuje za kontrolowanie niezależnej myśli.

Afera PRISM

Edward Snowden w ubiegłym roku uciekł ze Stanów Zjednoczonych przez Hongkong do Rosji, gdzie - po okresie koczowania na moskiewskim lotnisku - uzyskał czasowy azyl. Przedtem ujawnił tajne informacje o tym, że NSA zbiera na masową skalę dane telefoniczne i internetowe zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych. Na liście podsłuchiwanych miała być m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel. Ujawnienie tych rewelacji doprowadziło do kryzysu w stosunkach niemiecko-amerykańskich.

Afera PRISM - czytaj więcej >>>
Były analityk NSA jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces o zdradę.
Na początku tego roku prezydent Barack Obama przedstawił zmiany w programach inwigilacji prowadzonej przez wywiad amerykański. Zadeklarował m.in., że USA nie będą szpiegowały rządzących z najbardziej zaprzyjaźnionych i najbliższych sojuszniczych państw.

IAR, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej