Szef NATO jedzie na Ukrainę. Obawa przed rosyjskim atakiem?

Do wizyty Andersa Fogh Rasmussena w Kijowie dojdzie krótko po pojawieniu się informacji dotyczących wzmacniania wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą.

2014-08-06, 16:56

Szef NATO jedzie na Ukrainę. Obawa przed rosyjskim atakiem?
Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Posłuchaj

Rosyjskie komentarze do sytuacji wokół Ukrainy. Z Moskwy Maciej Jastrzębski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wizyta Sekretarza Generalnego NATO odbędzie się z inicjatywy prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Według oficjalnego komunikatu opublikowanego w Kijowie, rozmowy mają dotyczyć nadchodzącego spotkania dotyczącego partnerstwa Sojuszu Północnoatlantyckiego z Ukrainą - poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

NATO ostrzega przed ryzykiem rosyjskiej inwazji>>>

Kwatera główna NATO podała w środę około południa, że Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą prawie 20 tysięcy żołnierzy nowych żołnierzy. Dodano, że ryzyko inwazji wzrosło, a Rosja może wysłać swoje wojska na Ukrainę pod pretekstem misji humanitarnej lub pokojowej.

Wcześniej także premier Donald Tusk mówił, że rosyjskiej ryzyko inwazji jest większe niż kilka, kilkanaście dni temu.

Równia pochyła?

Szef rozgłośni Echo Moskwy Aleksiej Wieniediktow, powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że  "Rosja i Unia Europejska staczają się po równi pochyłej i pora, aby się zatrzymać".

Rosyjscy komentatorzy przekonują, że ich kraj nie wybiera się na wojnę. Nawet ci najbardziej nieprzychylni Władimirowi Putinowi twierdzą, że rosyjska interwencja na Ukrainie byłaby bardzo niekorzystna dla Moskwy. - Kontakty między nami jeszcze nie zamarzły - taką diagnozę stawia Aleksiej Wieniediktow. Jednocześnie tłumaczy obrazowo, że Rosja i Zachód zadają sobie rany i choć są one głębokie, to jeszcze nie śmiertelne.

Według komentatora gazety „Kommiersant” Maxima Jusina, „w stosunkach Rosji z Zachodem mamy do czynienia z najpoważniejszym kryzysem od czasu rozpadu Związku Radzieckiego”. Publicysta twierdzi, że obecnie w Rosji nikt nie myśli o wojnie, ponieważ wszyscy zastanawiają się, jak zachować twarz i wyjść z godnością z tej sytuacji.

O sytuacji na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

mc

''

Polecane

Wróć do strony głównej