Powstał Internetowy Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918
Znalazło się w nim ponad 30 tys. nazwisk kombatantów, którzy pod rozkazami Józefa Piłsudskiego walczyli o niepodległość Polski.
2014-08-09, 20:53
O uruchomieniu portalu poinformował podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Rodzin i Przyjaciół Legionów, który odbył się w sobotę w Kielcach, wnuk Józefa Piłsudskiego, dyrektor powstającego w Sulejówku muzeum marszałka, Krzysztof Jaraczewski.
W liście skierowanym do uczestników spotkania - w uroczystości wzięło udział ok. 120 osób spokrewnionych z żołnierzami - prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że sukces czynu legionowego także dziś może być "źródłem inspiracji dla młodego pokolenia, chcącego budować nasze suwerenne państwo".
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
"Polskiej wolności, także tej współczesnej nie sposób sobie wyobrazić bez tradycji legionowej. Bez wojskowego doświadczenia legionów nie utrzymałaby się odrodzona Rzeczpospolita: to potencjał legionowy dał jej siłę podczas walk o utrzymanie granic. Z niego czerpano potem budując polskie państwo podziemne podczas hitlerowskiej okupacji, wreszcie - to właśnie depozytariusze tradycji legionowej strzegli idei niepodległości na emigracji i powierzyli ją pokoleniu Solidarności" - zauważył prezydent.
Komorowski zachęcał uczestników zjazdu, by przekazywali młodym ludziom "legionową pasję wolności". Wyraził też nadzieję, że przesłanie spotkania "Każdy się liczy", uświadomi młodym, iż "Polska potrzebuje wszystkich obywateli".
Zjazdowi - który nawiązuje do 100. rocznicy wkroczenia do Kielc I Kompani Kadrowej oraz do 75. rocznicy ostatniego Zjazdu Legionistów, który miał miejsce w sierpniu 1939 roku w Krakowie - towarzyszyły wydarzenia kulturalne i edukacyjne, organizowane w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, na Rynku i w Parku Miejskim.
"To pozwoli przywrócić pamięć"
Dane każdego legionisty w wykazie obejmują: imię, nazwisko, imiona rodziców, miejsce zamieszkania, wyznanie i przydział taktyczny. Nie wszystkie biogramy są kompletne - pomysłodawcy wykazu liczą, że będą systematycznie uzupełniane, m.in. dzięki zgłoszeniom potomków żołnierzy.
Z wykazu wiadomo, że w szeregach legionów walczyło ponad 400 14-letnich chłopców. Do służby wstępowały osoby, które miały ok. 60 lat, także kobiety. Byli też duchowni oraz obcokrajowcy - m.in. Węgrzy i Turcy.
Autor wykazu prof. Janusz Cisek zdradził, że prace nad nim rozpoczęły się 10 lat temu, kiedy to opracowywano listę strat legionowych. Historyk zaznaczył, że wykaz pozwoli przywrócić pamięć o żołnierzach, którzy wyszli z małych społeczności - nie tylko o oficerach i politykach, którzy służyli w legionach i są powszechnie znani.
Pierwsza polska formacja wojskowa w XX w.
Legiony Polskie były pierwszą polską formacją wojskową w XX w. Skupiły w sobie oddziały Strzelca Józefa Piłsudskiego, Drużyny Strzeleckie, Polowe Drużyny Sokoła oraz inne organizacje paramilitarne działające przed pierwszą wojną światową, głównie na terenie zaboru austriackiego. Swoim wysiłkiem zbrojnym podczas wojny, przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.
Powołanie Legionów do życia było konsekwencją wkroczenia w sierpniu 1914 roku na teren zaboru rosyjskiego - do Królestwa Polskiego - I Kompanii Kadrowej zwanej "Kadrówką", znajdującej się pod komendą Piłsudskiego, złożonej z dotychczasowych członków Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich. Żołnierze "Kadrówki" w nocy z 5 na 6 sierpnia wyruszyli z krakowskich Oleandrów, a 12 sierpnia dotarli do Kielc.
Zdaniem historyków, choć militarnie był to epizod, wydarzenie miało ogromne znaczenie polityczne - było demonstracją woli walki o niepodległą Polskę. "Kadrówka" była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej.
Portal jest dostępny na stronie www.muzeumpilsudski.pl.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
REKLAMA