Tragiczny bilans wojny w Strefie Gazy
Najbardziej krwawy konflikt Izraela z palestyńskim Hamasem kosztował życie 2145 Palestyńczyków i 70 Izraelczyków. Działania wojenne w Strefie Gazy ustały w wyniku rozejmu zawartego we wtorkowy wieczór - po 50 dniach wymiany ognia.
2014-08-27, 12:18
Posłuchaj
ONZ twierdzi, że co najmniej dwie trzecie spośród ofiar to cywile. Wśród ofiar jest ponad pół tysiąca dzieci.
Izrael utrzymuje natomiast, że zabił ponad tysiąc bojowników Hamasu.
Wojna w Gazie - tu czytaj więcej >>>
Po stronie izraelskiej zginęło 64 żołnierzy oraz sześcioro cywilów, w tym 4-letni chłopiec, którego w miniony piątek trafiła palestyńska rakieta.
REKLAMA
Wskutek walk ponad 11 tysięcy Palestyńczyków zostało rannych. Hamas w ostatnich dniach dokonał także egzekucji 25 osób, które były podejrzane o szpiegowanie na rzecz Izraela. W Strefie Gazie jest teraz 475 tysięcy wojennych uchodźców, z czego 290 tysięcy znalazło schronienie w szkołach ONZ.
W Izraelu domy położone w pobliżu granicy z palestyńską enklawą opuściło co najmniej 4 tysiące osób.
W Strefie Gazy zniszczonych zostało co najmniej 40 tysięcy budynków, w tym 5 wieżowców oraz 24 szkoły i 70 meczetów. Palestyńczycy szacują straty materialne na 6 miliardów dolarów, a pełna odbudowa zniszczeń może trwać nawet 10 lat.
W ciągu siedmiu tygodni operacji „Obronny Brzeg” Izrael dokonał ponad 5 tysięcy nalotów na cele w Gazie, a Hamas wystrzelił w tym czasie 4, 5 tysiąca rakiet, z czego ponad 700 przechwycił system "Żelazna Kopuła". W czasie całej operacji izraelska armia zniszczyła 32 tajne tunele Hamasu. To właśnie one były głównym celem nalotów.
Walki ucichły w rezultacie zaakceptowania przez obie strony konfliktu propozycji złożonych przez Egipt.
REKLAMA
Na podstawie porozumienia Izrael ma otworzyć szerzej granicę z Gazą, aby ułatwić dostarczanie pomocy humanitarnej oraz materiałów do odbudowy zniszczonych budynków.
Rozszerzona ma być palestyńska strefa połowów ryb na Morzu Śródziemnym. Zmniejszona ma być natomiast buforowa strefa bezpieczeństwa wzdłuż tzw. granicy wewnętrznej (lądowej) Gazy, by zwiększyć dostęp Palestyńczyków do ziemi uprawnej.
Autonomia Palestyńska, rządzona przez prezydenta Mahmuda Abbasa, ma przejąć od Hamasu administrowanie granicami Gazy, co ma utrudnić wwożenie do niej broni, amunicji i innych towarów - jak to określono - "podwójnego użytku".
Druga część porozumienia zakłada, że Izrael i Palestyńczycy za miesiąc mają rozmawiać w Kairze o izraelskich żądaniach rozbrojenia się Hamasu, budowie w Gazie portu morskiego i odbudowie lotniska Jasera Arafata oraz zwolnieniu przez Izrael więźniów z Hamasu przetrzymywanych na okupowanym terytorium Zachodnim Brzegu Jordanu.
JU,IAR,PAP,Reuters
REKLAMA