Będzie komisja śledcza w sprawie WSI? "To może być strzał w stopę PO"

2014-08-27, 13:21

Będzie komisja śledcza w sprawie WSI? "To może być strzał w stopę PO"
W piątek posłowie zdecydują, czy w Sejmie będą toczyć się prace nad powołaniem komisji śledczej w sprawie likwidacji WSI. Foto: PAP/Paweł Supernak

Posłowie PO, SLD oraz Twojego Ruchu chcą, by w Sejmie powstała komisja, która zajmie się wyjaśnieniem likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Decyzja zapadnie już w najbliższy piątek.

Posłuchaj

W Sejmie powstanie komisja śledcza w sprawie likwidacji WSI? Poseł PiS Krzysztof Szczerski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W klubie Platformy Obywatelskiej zasiada 202 posłów, klub SLD ma 26 członków, zaś Twój Ruch - 33. To wystarczy, by powołać komisję śledczą, której domaga się ugrupowanie Janusza Palikota.

Do końca nie wiadomo, jak zachowa się koalicyjne PSL. Lider Stronnictwa Janusz Piechociński mówił w Jedynce, że postulat powołania tej komisji jest elementem gry przed wyborami parlamentarnymi. - Wchodzimy w ostatni rok kadencji naszego parlamentu, za rok będą wybory. Komisja śledcza, zwłaszcza w tak trudnej sprawie, wymaga dużo więcej czasu, pokory, cierpliwości, a przede wszystkim braku gry partyjnej - wyjaśnił w "Sygnałach dnia".

Zdaniem prezesa PSL komisja nie jest najlepszym sposobem na pełne wyjaśnienie sprawy. Tym bardziej że, jak tłumaczył, ostatnie trzy komisje śledcze nie najlepiej przysłużyły się parlamentaryzmowi i niczego nie wyjaśniły. Jak dodał, do spraw dotykających tajemnic państwowych należy podchodzić z pokorą i odpowiedzialnością, a taka forma zbadania procesu likwidacji WSI tego nie gwarantuje.

Raport z likwidacji WSI - czytaj więcej >>>

Przyznał jednocześnie, że nie jest zaskoczony decyzją Platformy Obywatelskiej o poparciu inicjatywy Twojego Ruchu. Przypomniał, że partia Tuska od wielu lat głosi hasła rozliczenia rządów PiS.

- Platforma Obywatelska powinna się dobrze zastanowić, czy warto popierać powołanie komisji śledczej w sprawie likwidacji WSI. To może być strzał w stopę - przestrzegał gość radiowej Trójki , poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczerski.

W jego ocenie, komisja może bardzo łatwo obrócić się przeciwko partii rządzącej i zająć się jej prominentnymi politykami. Szczerski przywołał tu przykład Radosława Sikorskiego, który, jak się wyraził, "rzekomo nadzorował" operacje Wojskowych Służb Informacyjnych w Afganistanie. Polityk wspomniał też o Bronisławie Komorowskim, który będąc szefem MON był zwierzchnikiem WSI, a potem głosował w Sejmie przeciwko rozwiązaniu tej służby. - To może być komisja Sikorskiego i Komorowskiego, a nie Macierewicza - podkreślił parlamentarzysta.
W piątek posłowie będą głosować nad wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o odrzucenie projektu uchwały, powołującej komisję. Według Twojego Ruchu miałaby ona zbadać, czy były wiceminister obrony, Antoni Macierewicz oraz były premier Jarosław Kaczyński nie przekroczyli uprawnień przy likwidacji WSI w 2006 roku. Pierwsze czytanie wniosku Twojego Ruchu odbyło się przed parlamentarnymi wakacjami.

- Dziś nie mam pewności, że komisja rozpocznie i zakończy działalność przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku - mówił w TVN 24 poseł PO Grzegorz Schetyna.

- Powołanie sejmowej komisji śledczej do spraw WSI to próba likwidacji opozycji - uważa wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło. Jej zdaniem, będzie to polityczny spektakl. Wiceprezes PiS mówiła w Radiu dla Ciebie, że politycy Platformy realizują plan zniszczenia opozycji, o którym mówili podczas rozmów, nagranych w warszawskich restauracjach.

- Komisja będzie narzędziem straszenia PiS, pokazywania, jakie Prawo i Sprawiedliwość jest złe - dodała. Posłanka podkreśliła, że Antoni Macierewicz przeprowadził likwidację Wojskowych Służb Informacyjnych w taki sposób, jak powinien, i poza złą intencją PO nie ma żadnych powodów powoływania komisji śledczej.

Liderzy PiS zarzucali WSI liczne nadużycia, łamanie prawa a także: brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią.

- Nie witam komisji z poczuciem zagrożenia. Ona ma charakter wyłącznie polityczny, pewnego rodzaju podlizywania się Władimirowi Putinowi i rehabilitacji ludzi, którzy stanowią zagrożenie dla państwa polskiego - tak inicjatywę Twojego ruchu oceniał Antoni Macierewicz. Polityk powtórzył, że WSI zostały słusznie rozwiązane, bo "były to patologiczne, przestępcze służby".

- Klub Platformy Obywatelskiej poprze projekt powołania komisji śledczej w sprawie zbadania, w jaki sposób zepsuto potrzebną bez wątpienia reformę i rozwiązanie WSI - tłumaczył po wtorkowych obradach posłów PO szef klubu Platformy Rafał Grupiński. - Cieszę się, że jest w tej sprawie pełna zgodność w klubie - dodał.

Sejm powołuje komisję śledczą bezwzględną większością głosów oraz wybiera i odwołuje jej skład. W skład komisji może wchodzić do 11 osób. Skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.

IAR/PAP/asop

Polecane

Wróć do strony głównej