MEN udostępniło czwartą część "Naszego elementarza"

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało w internecie ostatnią część bezpłatnego podręcznika dla pierwszoklasistów "Nasz elementarz".

2014-08-28, 19:11

MEN udostępniło czwartą część "Naszego elementarza"
Strona z czwartej części "Naszego elementarza". Foto: naszelementarz.men.gov.pl

Podobnie jak w przypadku pierwszej, drugiej i trzeciej części darmowego podręcznika, także teraz MEN czeka na opinie i uwagi. Konsultacje społeczne czwartej części potrwają dwa tygodnie - do 11 września. Każdy zainteresowany może przesłać swoją opinię wykorzystując formularz umieszczony na stronie naszelementarz.men.gov.pl

W ostatniej części elementarza dzieci poznają m.in. legendy o Lechu, Czechu i Rusie, o Warsie i Sawie, a także o smoku wawelskim. Nauczą się hymnu i będą robić biało-czerwone kotyliony. Pierwszoklasiści będą też ćwiczyć dodawanie i odejmowanie, a także liczyć dziesiątkami. Ważnym elementem czwartej części podręcznika jest też edukacja przyrodnicza. Dzieci, między innymi, zgłębią tajniki krążenia wody w przyrodzie i dowiedzą się, jak powstaje tęcza.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych części "Naszego elementarza" główną autorką najnowszej publikacji jest Maria Lorek. Za część poświęconą edukacji przyrodniczej odpowiada Lidia Wollman, a za część matematyczną - Barbara Ochmańska.

Darmowy podręcznik dla pierwszaków
Przygotowywany na zlecenie MEN darmowy podręcznik składa się z czterech części. Uczniowie będą z nich korzystać kolejno przez: z pierwszej części (jesień) - trzy pierwsze miesiące roku szkolnego, drugiej części (zima) - trzy kolejne miesiące, trzeciej (wiosna) - dwa miesiące, czwartej (lato) - dwa ostatnie miesiące roku szkolnego.

REKLAMA

Pierwsza część podręcznika jest już dostarczona do szkół. Kolejne - trafiać będą do placówek sukcesywnie. "Nasz elementarz" zamówiło ponad 97 proc. wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce, w tym ponad 99 proc. szkół publicznych.
Do każdej części "Naszego elementarza" przygotowywany jest też "Poradnik dla nauczyciela klasy pierwszej szkoły podstawowej". W internecie dostępne są już poradniki do pierwszej i drugiej części podręcznika. W tym tygodniu uruchomiony został też specjalny generator kart pracy, dzięki któremu nauczyciele mogą przygotowywać dla uczniów własne zestawy ćwiczeń.
"Nasz elementarz", obok wersji standardowej, ma także adaptacje dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.

Zgodnie z majową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć, co najmniej, trzem rocznikom.Nauczyciele będą mogli skorzystać z innego podręcznika niż rządowy "Nasz elementarz" pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje organ prowadzący szkołę (w przypadku większości szkół publicznych jest to gmina). Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców, by sami kupili podręczniki.
We wrześniu do klas pierwszych szkół podstawowych razem z siedmiolatkami pójdą obowiązkowo wszystkie dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 roku wraz z całym rocznikiem dzieci sześcioletnich, urodzonych w 2009 roku. MEN szacuje, że w tym roku będzie ok. 550 tys. pierwszaków, a wśród nich będzie 197 tys. sześciolatków.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, MEN, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej