Andrzej Biernat - minister sportu i turystyki
Wskazany przez Ewę Kopacz na stanowisko ministra sportu i turystyki Andrzej Biernat przez ostatnie 11 miesięcy kierował tym resortem w gabinecie Donalda Tuska. Jest przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Łódzkiem i posłem od trzech kadencji. Stawia na sport powszechny i kontynuuje uczniowskie programy wprowadzone przez Joannę Muchę.
2014-09-19, 15:00
Biernat urodził się 11 sierpnia 1960 roku w Urzędowie koło Kraśnika (woj. lubelskie). Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Na poznańskiej AWF ukończył też podyplomowe studia z organizacji i zarządzania sportem.
W 1988 roku w Konstantynowie Łódzkim rozpoczął ośmioletnią pracę nauczyciela. Później został szefem miejscowego Centrum Sportu i Rekreacji. Był również prezesem klubu „Włókniarz Konstantynów Łódzki”.
Karierę polityczną rozpoczął w 1997 roku. Wstąpił wówczas do Ruchu Odrodzenia Polski, z którym rozstał się dwa lata później. W PO jest od początku jej istnienia. W październiku 2013 roku został wybrany na kolejną czteroletnią kadencję przewodniczącego Platformy w Łódzkiem. Obowiązki szefa regionu pełni nieprzerwanie od grudnia 2008 roku. Zastąpił wtedy na tym stanowisku Cezarego Grabarczyka, który złożył rezygnację z szefowania partią po tym, jak został ministrem infrastruktury.
W Sejmie Andrzej Biernat był zastępcą przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej, Turystyki i Sportu, a wcześniej przewodniczył stałej podkomisji ds. przygotowań Polski do organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej "UEFA Euro 2012".
REKLAMA
20 listopada ubiegłego roku zastąpił zdymisjonowaną Muchę. Jak powiedział po wejściu do rządu Tuska, jego podstawowym celem jest zwiększenie aktywności fizycznej Polaków i mocne wspieranie sportu wyczynowego. W ciągu niespełna roku kierowania resortem kontynuował i rozwijał programy zainicjowane przez Muchę: "Mały Mistrz", "Multisport" oraz "Umiem Pływać". Chce upowszechniać lekkoatletykę w szkołach. Stawia na rozwój gier zespołowych i sportów zimowych. Zapowiedział zadaszenie torów do łyżwiarstwa szybkiego w Warszawie i Zakopanem, a także budowę tras do narciarstwa biegowego.
Minister sportu był zwolennikiem organizacji w Krakowie zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Uważał, że referendum wśród mieszkańców, w którym ostatecznie krakowianie opowiedzieli się przeciwko organizacji igrzysk, powinno być przeprowadzone przed oficjalnym zgłoszeniem kandydatury, i zapowiedział szczegółowe rozliczenie dotacji przekazanej przez ministerstwo na przygotowanie aplikacji.
PAP/iwo
REKLAMA