Polskie gangi są coraz groźniejsze
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało raport dotyczący bezpieczeństwa w 2013 roku. Z podanych w nim informacji wynika, że działające w Polsce grupy przestępcze są coraz bardziej niebezpieczne i lepiej zorganizowane.
2014-09-23, 15:36
Raport został przygotowany na podstawie informacji zebranych i przekazanych przez Policję, Straż Graniczną, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służbę Więzienną, Żandarmerię Wojskową i prokuraturę. Dotyczy nie tylko przestępczości zorganizowanej, ale także handlu ludźmi, nielegalnej imigracji czy bezpieczeństwa na drogach.
Ewolucja gangów
Działające w Polsce gangi coraz częściej mają charakter multiprzestępczy i międzynarodowy. Są też coraz bardziej mobilne i elastyczne. Rozszerzają swoje wpływy nie tylko na kraje Europy Zachodniej, lecz także na USA, współpracując i integrującym się z tamtejszymi grupami. Wykorzystują też nowinki techniczne i coraz częściej czerpią zyski z cyberprzestępczości.
Kolejnym trendem, na który wskazują autorzy raportu, jest to, że w miejsce dużych gangów o wysokim stopniu zorganizowania – takich, jakie działały w latach 90. – powstają grupy mniejsze, luźno ze sobą powiązane, które współpracują tylko w poszczególnych obszarach przestępczej działalności.
Przestępcy znają się na ekonomii
Powstające grupy najczęściej zajmują się przestępczością ekonomiczną. Z danych udostępnionych przez ministerstwo wynika, że taki charakter miały działania podejmowane przez ponad 39 proc. gangów rozpracowywanych przez policję, 44 proc. grup rozpracowywanych przez Straż Graniczną i blisko 80 proc. tych, którymi zajmowała się ABW. Chodzi tu nie tylko o wyłudzenia akcyzy i VAT, zaniżanie należności publicznoprawnych oraz przestępstwa na rynku kapitałowym, bankowym i ubezpieczeniowym, lecz także nielegalne działania związane z zamówieniami publicznymi czy przeciwko prawom autorskim.
REKLAMA
Niełatwa walka
Walkę z gangami utrudnia fakt, że ich działalność prowadzona jest pod przykrywką legalnie działających firm i przy wykorzystaniu podstawionych osób – specjalnie utworzone firmy zawieszają lub kończą działalność tuż po przeprowadzeniu niezgodnych z prawem operacji finansowych. Dodatkowo członkowie gangów zajmują się korupcją i praniem brudnych pieniędzy. W ten sposób legalizują i ukrywają zdobyte korzyści majątkowe.
Narkotyki
Istotnym obszarem przestępczości zorganizowanej jest w Polsce przestępczość narkotykowa. Nasz kraj, ze względu na położenie na przecięciu szlaków przemytniczych, jest zarówno państwem tranzytowym, jak i znaczącym producentem narkotyków syntetycznych. W 2013 roku Polska, obok Belgii i Holandii, była postrzegana jako jeden z czołowych w Europie producentów amfetaminy.
Raport podaje, że nowym zjawiskiem jest udział naszych obywateli w przemycie substancji odurzających do Skandynawii i że Polska stała się znaczącym importerem narkotyków z grupy cannabis, czyli wytwarzanych z konopi innych niż włókniste.
Jak będzie w przyszłości?
Według autorów opracowania obserwowane dziś tendencje w najbliższym czasie nie ulegną zmianie. Nadal dominować będą małe, ale dobrze zorganizowane i współpracujące ze sobą grupy.
REKLAMA
Służby zauważają, że polskie gangi specjalizują się w hazardzie internetowym i angażują się w nielegalną produkcję wyrobów tytoniowych, co ma związek z przemytem papierosów do UE z krajów Europy Wschodniej i Chin. Zdaniem ekspertów te trendy nie zmienią się w najbliższym czasie.
PAP/iwo
REKLAMA