Kto może głosować?
Prawo udziału w głosowaniu maja wszyscy obywatele, którzy dniu wyborów kończą 18 lat i na stałe mieszkają w konkretnej jednostce samorządu terytorialnego, czyli np. gminie.
2014-11-01, 22:00
Zamieszkanie musi być potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców. Te same przepisy obowiązuja w wyapdku prawa do udziału w głosowaniu w wyborach do rady dzielnicy m. st. Warszawy.
Nie mogą głosować:
- osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
- pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu
- ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu (częściowo lub całkowicie)
REKLAMA
Obywatele UE też mogą wybierać w Polsce
Te osoby, które nie mają mają polskiego obywatelstwa mogą glosować na takich samych zasadach co Polacy, pod warunkiem, że dopiszą się do list wyborczych w konkretnej jednostce samorządu terytorialnego.
Warunki udziału w głosowaniu
Głosowanie w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbywa się wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyborcy głosują w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca ich stałego zamieszkania, za wyjątkiem osób przebywających w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.
Zaświadczeń o prawie do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania nie wydaje się.
REKLAMA
Godziny głosowania
Głosowanie w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, rad dzielnic m. st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbywa się bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00 w dniu 16 listopada 2014 r.
PAP/PKW/iz
REKLAMA