Rusza nowe CBŚ. Wydzielone z Komendy Głównej Policji
W czwartek zaczęło funkcjonować Centralne Biuro Śledcze Policji. Nowa jednostka, wydzielona ze struktur Komendy Głównej Policji, zastąpiła dotychczasowe Centralne Biuro Śledcze. Komendantem CBŚP, w którym służy ok. 1,9 tys. funkcjonariuszy, został nadinsp. Igor Parfieniuk.
2014-10-09, 07:27
Posłuchaj
CBŚP zostało powołane na podstawie noweli ustawy o policji. Głównym celem powstania nowej jednostki jest większa samodzielność i zdolność do szybszego reagowania w walce z najgroźniejszymi przejawami przestępczości. Biuro zostało przekształcone w jednostkę policji podobną do komend wojewódzkich oraz komendy stołecznej.
Komendant nowego CBŚ posiada uprawnienia m.in. w zakresie zadań "operacyjno-rozpoznawczych dotyczących kontroli operacyjnej, czynności kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej, przekazywania prokuratorowi zgromadzonych materiałów. Będzie mógł także występować z wnioskami o udostępnienie danych telekomunikacyjnych oraz danych osób korzystających z usług pocztowych". Do tej pory takie wnioski składał szef KGP lub komendanci wojewódzcy. CBŚP przejęło też czynności związane z ochroną świadków koronnych. Pod taką ochroną znajduje się obecnie ponad 200 osób.
Wraz z reorganizacją poszerzono zbiór danych, które są gromadzone i przetwarzane w bazie danych DNA, o dodatkowe kategorie. Chodzi o dane osób zaginionych oraz takich, od których pobierano wymaz ze śluzówki policzków w celu identyfikacji osób zaginionych lub zwłok o nieustalonej tożsamości.
W myśl nowych przypisów komendanta CBŚP powołuje i odwołuje minister spraw wewnętrznych na wniosek komendanta głównego policji.
Centralne Biuro Śledcze powołano do życia 15 kwietnia 2000 r. po połączeniu dwóch działających w KGP biur: do walki z przestępczością zorganizowaną i do walki z przestępczością narkotykową. Wzorowano je na nowoczesnych instytucjach tego typu działających w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. CBŚ ma na swoim koncie m.in. rozbicie największych polskich gangów - z Pruszkowa i Wołomina. Służący w nim funkcjonariusze zajmują się m.in. grupami specjalizującymi się w obrocie narkotykami, handlu bronią, amunicją czy praniu pieniędzy.
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
PAP, fc
REKLAMA
REKLAMA