Francuz Patrick Modiano laureatem literackiej Nagrody Nobla. Wyróżniony za "sztukę pamięci"

2014-10-09, 13:51

Francuz Patrick Modiano laureatem literackiej Nagrody Nobla. Wyróżniony za "sztukę pamięci"
Komitet Noblowski Akademii Szwedzkiej przyznał literacką Nagrodę Nobla 2014 francuskiemu powieściopisarzowi Patrick'owi Modiano. Foto: PAP/EPA/ANDERS WIKLUND

69-letni Modiano jest 11. laureatem literackiego Nobla z Francji. W uzasadnieniu czytamy, że dzieła pisarza koncentrują się na takich tematach jak pamięć, tożsamość czy wina.

Posłuchaj

Literacki Nobel 2014 - relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

NAGRODY NOBLA 2014 - zobacz serwis specjalny >>>

Jego powieści przeważnie są krótkie, wiele z nich ledwo przekracza 100 stron. Pisze prostym językiem, ale nietypowa jest kompozycja jego powieści. W swoich dziełach tegoroczny noblista koncentruje się na takich zagadnieniach jak pamięć, tożsamość czy czas. Częstym miastem - motywem jego książek jest Paryż, gdzie mieszka na co dzień.

Kilka powieści Modiano przełożono na język polski, między innymi "Nawroty nocy", "Ulica ciemnych sklepików" i "Zagubiona dzielnica". Oprócz powieści pisał też między innymi książki dla dzieci i scenariusze.

Pisarz debiutował w 1968 roku powieścią "La Place de l’Étoile". W 1973 roku był współautorem scenariusza do filmu "Lacombe Lucien", wyreżyserowanego przez Louisa Malle.
Jest laureatem wielu nagród, między innymi w 1972 roku otrzymał nagrodę Akademii Francuskiej za powieść "Les Boulevards de ceinture". W 1978 zdobył kolejne francuskie wyróżnienie literackie - Nagrodę Goncourtów - za powieść "Ulica Ciemnych Sklepików".
W 2010 odebrał prestiżowe wyróżnienie l Prix mondial Cino Del Duca i austriacką Nagrodę Państwową w dziedzinie literatury europejskiej.

Patrick Modiano urodził się 30 lipca 1945 roku, w rodzinie belgijsko-włosko-żydowsko pochodzenia, w miejscowości Boulogne-Billancourt.

W tym roku na tajnej liście Szwedzkiej Akademii znalazły się nazwiska 210 nominowanych. Kandydatury do literackiej Nagrody Nobla mieli prawo zgłaszać - oprócz członków Akademii Szwedzkiej - między innymi profesorowie literatury, stowarzyszenia pisarzy oraz laureaci nagrody z poprzednich lat. W tym roku, część noblistów również skorzystała z tego przywileju.

Literacką Nagrodę Nobla w 2013 r. przyznano Alice Munro.

IAR,kh

Polecane

Wróć do strony głównej