Mazowieckie: PSL chce koalicji z PO w sejmiku samorządowym
Ludowcy planują zdobyć od 12 do 14 mandatów w mazowieckim sejmiku i kontynuować tam koalicję z PO - zapowiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Przyznał, że przy korzystnym wyniku wyborczym ludowców będzie ponownie ubiegał się o to stanowisko.
2014-10-30, 22:00
Struzik uczestniczył w konwencji PSL w Płocku, na której zaprezentowano m.in. kandydata ludowców na prezydenta tego miasta posła Piotra Zgorzelskiego, szefa sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.
- Wybory samorządowe są dla PSL najważniejsze - oświadczył Struzik. Przekonywał kandydatów PSL do bezpośredniej kampanii i rozmów z wyborcami. - Musicie pójść do ludzi - namawiał.
Struzik przypomniał, że cztery lata temu PSL uzyskało prawie 23 proc. głosów w wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego, co dało ludowcom 13 mandatów. - Liczymy na powtórzenie tego wyniku (...) 12-14 mandatów. Liczymy, że będziemy kontynuowali koalicję z PO. To jest dobra koalicja dla sejmiku, dwie kadencje o tym świadczą. To jest też dobra koalicja dla Polski, mamy ją w 15 sejmikach. I jest to też dobra podstawa w wyborach do parlamentu w roku 2015 - ocenił marszałek.
Struzik otwiera listę PSL na radnych sejmiku mazowieckiego w okręgu płocko-ciechanowskim nr 4.
Walka o Płock
Piotr Zgorzelski, oznajmił dziennikarzom, że zdecydował się na start w wyborach ze względu na narastające problemy Płocka. - Od dłuższego czasu obserwuję to, co dzieje się w moim rodzinnym mieście: wzrost bezrobocia, brak spójnej wizji rozwojowej. To powoduje, że zdecydowałem się kandydować na prezydenta Płocka - oświadczył. Przyznał, że liczy na udział w drugiej turze wyborów prezydenckich, a w wyborach do 25-osobowej rady miasta, w których PSL wystawi 50 kandydatów, na zdobycie co najmniej 4 mandatów.
Na liście kandydatów PSL na płockich radnych znaleźli się m.in.: dyrektor płockiego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Stanisław Kwiatkowski i Małgorzata Struzik - nauczycielka, pracownik wydziału edukacji, kultury i spraw społecznych płockiego starostwa, a prywatnie żona marszałka Struzika.
Kontrkandydaci Zgorzelskiego
W wyborach na prezydenta Płocka wystartują: obecny prezydent miasta Andrzej Nowakowski z PO, senator PiS Marek Martynowski - jako wspólny kandydat PiS, PR i SP, a także b. prezydent miasta Mirosław Milewski z własnego komitetu popieranego przez Mazowiecką Wspólnotę Samorządową, radny SLD i szef płockich struktur tej partii Arkadiusz Iwaniak, bezpartyjna Iwona Wierzbicka - architekt i urbanistka oraz Marek Owsik - kierownik Spółdzielczego Domu Kultury Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Samorządni dla Płocka.
REKLAMA
Wybory samorządowe w 2010 roku
Cztery lata temu Nowakowski, jako kandydat PO, wygrał wybory na prezydenta Płocka w drugiej turze, uzyskując 52,34 proc. głosów i pokonując Milewskiego, który uzyskał 47,66 proc. głosów.
Wybory samorządowe do rady miasta Płocka okazały się zwycięskie dla PiS. Partia ta uzyskała 9 mandatów. Pozostałe miejsca zajęły: PO - 7 mandatów, SLD - 5 mandatów, stowarzyszenie "Nasz Kraj" - 2 mandaty, PSL i stowarzyszenie "Nasze Miasto Płock" po 1 mandacie. Już w trakcie kadencji troje płockich radnych PiS oraz jeden radny PO zmieniło przynależność na nowo utworzony klub Polski Razem Jarosława Gowina. Jeden radny PiS został z kolei radnym niezależnym.
PAP/iz
REKLAMA