Słowacki pisarz Pavol Rankov laureatem nagrody Natalii Gorbaniewskiej
Wyróżnienie zostało ustanowione dla uczczenia pamięci zmarłej w 2013 roku Natalii Gorbaniewskiej - poetki, tłumaczki i dysydentki w czasach ZSRR. W tym roku ta nagroda czytelników zostaje przyznana po raz pierwszy.
2014-10-17, 11:34
Czytelnicy mogli wybierać spośród siedmiu książek zakwalifikowanych przez jury. Głosować można było w plebiscycie przeprowadzonym na stronie internetowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. To właśnie jury "Angelusa" ustanowiło nagrodę Gorbaniewskiej.
Najwięcej wskazań padło na powieść "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" Słowaka Pavola Rankova.
Pavol Rankov Pavol Rankov (ur. 1964) – to jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy słowackich. Na co dzień pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Jego twórczość
tłumaczona była m.in. na język angielski, niemiecki, czeski, węgierski, polski, rumuński, szwedzki, japoński, hindi i arabski. Rankov jest autorem trzech zbiorów opowiadań: S odstupom času (Z perspektywy czasu, 1995); My a oni / Oni a my (My i oni / Oni i my, 2001); V tesnej blízkosti (W pobliżu, 2004). Ich polski wybór ukazał się w 2011 r. pod tytułem Bratysława jest mała.
REKLAMA
W 1995 r. pisarz otrzymał prestiżową Nagrodę im. Ivana Kraski, przyznawaną debiutującym słowackim autorom. Historyczna powieść Rankova Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) (Stalo sa prvého septembra alebo inokedy, 2008) otrzymała w 2009 r. Europejską Nagrodę Literacką oraz kilka prestiżowych nagród słowackich (m.in. Nagroda Czytelników dziennika „SME”, Nagroda Fundacji Banku Tatra). Adaptacja powieści została wystawiona przez Słowacki Teatr Narodowy. W 2011 roku ukazała się jego najnowsza powieść Matky (Matki).
Wrocław "Angelusem" stoi
Literacka Nagroda Europy Środkowej "Angelus" jest najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski. Jest przyznawana od 2006 roku we Wrocławiu, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Założeniem nagrody jest bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu.
Pierwszą przewodniczącą jury "Angelusa" była Natalia Gorbaniewskia.
Tegorocznych laureatów Nagrody Głównej i nagrody dla tłumacza poznamy 18 października podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Muzycznym "Capitol”.
REKLAMA
polskieradio.pl angelus.co.pl/iz
REKLAMA