Amazon w Polsce otwiera magazyny, w Niemczech zmaga ze strajkiem

2014-10-28, 18:30

Amazon w Polsce otwiera magazyny, w Niemczech zmaga ze strajkiem
Jedno z centrów logistycznych firmy Amazon otwartych w Bielanach Wrocławskich. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Amazon otworzył w Polsce dwa wielkie centra logistyczne. To największe hale magazynowe w naszym kraju i najnowocześniejsze takie obiekty spółki na całym świecie. Pracę ma znaleźć tam nawet 6 tys. ludzi. Cieniem na tę nowinę kładą się jednak strajki pracowników Amazona w Niemczech. Czy praca dla internetowego giganta to faktycznie taka gratka?

Posłuchaj

Dyrektor personalny w firmie Amazon Maria Dworowska: codziennie na każdej budowie pracowało około 500-600 osób (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podwrocławskie hale Amazona, największego na świecie sklepu internetowego pomieszczą 8 milionów produktów - od ubrań, przez książki po elektronikę. To największe magazyny w Polsce - każdy z nich ma 100 000 metrów kwadratowych powierzchni. To tyle co 13 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Sortownia może jednocześnie obsługiwać 100 ciężarówek i jest przygotowana do pracy na trzy zmiany.

Towary z magazynów będą rozsyłane głównie do Europy Środkowo-Wschodniej. Zatrudnienie znajdzie przy tym około 3,5 tysiąca pracowników stałych i 2,5 tysiąca sezonowych. Pracownicy zarabiają po 12,50 zł brutto na godzinę. Otrzymują też pakiet socjalny m.in. obiad za złotówkę czy darmowy dowóz do pracy. Etatowcy zarobią około 2200 złotych brutto.

Dyrektor operacyjny na Europę w firmie Amazon Tim Collins podkreślił, że argumentem do zainwestowania w Polsce była możliwość zatrudnienia pracowników o dużych umiejętnościach. Czas pokaże, ile w tym było prawdy, a ile kurtuazji. Pamiętać wypada bowiem, że w tym samym czasie, gdy firma chwali się inwestycjami w Polsce i nowymi miejscami pracy, w Niemczech jej pracownicy strajkowali w pięciu centrach wysyłkowych.

Na porannej zmianie pracę przerwali pracownicy zakładów w Bad Hersfeld, Lipsku, Graben pod Augsburgiem, Werne i Rheinbergu. W akcji protestacyjnej bierze udział według danych związku zawodowego około 1750 osób. Strajk ma potrwać do środy wieczorem z wyjątkiem Werne, gdzie ma zakończyć się na wieczornej zmianie we wtorek. W części placówek akcja protestacyjna trwa od poniedziałku.
Konflikt z pracodawcą trwa od ponad roku. Pracownicy Amazonu skarżą się na wyznaczanie zbyt krótkich terminów realizacji zadań, skrajną presję na zwiększanie wydajności oraz złe zasady dotyczące organizacji pracy i przysługujących im przerw.
Związek zawodowy sektora usług Ver.di chce, by Amazon podniósł płace pracowników swych centrów wysyłkowych do poziomu przewidzianego przez niemieckie układy zbiorowe dla sektorów handlu wysyłkowego i detalicznego. Amazon odrzuca żądania związkowców, twierdząc, że chodzi tutaj o pracowników logistyki, których średnia wynagrodzeń przewyższa standard dla tej branży. W ostatniej fali strajków we wrześniu uczestniczyło 2 tys. pracowników.

Dziewięć niemieckich centrów wysyłkowych Amazonu zatrudnia łącznie 9 tys. ludzi na stałe oraz 14 tys. sezonowo. Niemcy są dla tej amerykańskiej firmy największym po USA rynkiem zbytu. Dyrekcja amerykańskiej firmy, będącej największym na świecie sklepem internetowym, oświadczyła, że strajk nie ma wpływu na jej działalność, a zamówione towary dostarczane są do klientów punktualnie.

Ale wróćmy do Polski. Podobnej wielkości, co podwrocławskie, trzecie centrum zostanie otwarte w Sadach po Poznaniem.  - Każde centrum kosztowało po 100 mln euro, ale dzięki tym inwestycjom pokryliśmy swoją siatką całą Europę. To doskonałe miejsce na obsługę wszystkich części kontynentu - mówił Collins.
- Cieszę się, że taka nowoczesna, innowacyjna firma inwestuje na Dolnym Śląsku. My zainwestowaliśmy 220 mln zł w szkolnictwo zawodowe w regionie i praca w Amazonie będzie też poligonem doświadczalnym, czy absolwenci tych szkół odnajdą się w innowacyjnej firmie - mówił podczas otwarcia hal marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Niemcy, jak się okazuje, mają z tym problem.
Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Jest jednym z pionierów w sprzedaży przez internet. Swoją działalność rozpoczęła w 1994 r. Na początku swego istnienia Amazon był księgarnią internetową. Wkrótce asortyment firmy poszerzył się m.in. o takie artykuły jak: DVD, sprzęt komputerowy, elektronika, meble, towary spożywcze. Oddziały Amazona działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii i Brazylii. Od sierpnia 2013 r. Amazon jest również internetowym domem aukcyjnym.

IAR, PAP, fc

Polecane

Wróć do strony głównej