Napięcie w Jerozolimie najwyższe od kilku miesięcy. Bliski koniec rozejmu?

2014-11-06, 13:38

Napięcie w Jerozolimie najwyższe od kilku miesięcy. Bliski koniec rozejmu?
Codziennie we wschodniej części Jerozolimy dochodzi do zamieszek i starć Palestyńczyków z policją. Foto: PAP/EPA/MAHFOUZ ABU TURK

Kolejny zamach na terenach izraelsko-palestyńskich w ciągu 24 godzin. Prowadzona przez nieznanego sprawcę furgonetka wjechała w posterunek izraelskiego wojska na Zachodnim Brzegu niedaleko Hebronu. Trzech żołnierzy zostało rannych.

Posłuchaj

Izrael: dwa zamachy w ciągu dnia - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kierowca, który wjechał w posterunek, ranił trzech żołnierzy, a stan jednego z nich jest ciężki. Napastnika, który zbiegł z miejsca, szuka teraz policja i wojsko.

Według izraelskich służb, był to zamach terrorystyczny. Doszło do niego w kilkanaście godzin po tym, jak w centrum Jerozolimy inna furgonetka wjechała w przystanek autobusowy. Na miejscu zginął 38-letni policjant, a kilkanaście innych osób zostało rannych. Według władz Izraela, zamachowcem był jeden z członków Hamasu, a islamistyczne ugrupowanie twierdzi, że był to odwet za zamknięcie świętego dla muzułmanów Wzgórza Świątynnego.

Napięcie w Jerozolimie jest w ostatnich dniach najwyższe od kilku miesięcy. Codziennie we wschodniej części miasta dochodzi do zamieszek i starć Palestyńczyków z policją. Jednym z powodów jest kampania ultraortodoksyjnych żydowskich ugrupowań, które domagają się prawa wstępu dla Izraelczyków na Wzgórze Świątynne. Napięcie wzrosło także po tym, jak trzy tygodnie temu inny Palestyńczyk wjechał w przystanek tramwajowy i zabił dwie osoby, a Izrael oskarżył Arabów o terroryzm.

Szukają taniego rozgłosu?

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że nie będzie zmiany statusu Wzgórza Świątynnego, wokół którego w ostatnim czasie narastał konflikt żydowsko-palestyński - poinformował rzecznik szefa rządu Mark Regev.

Wcześniej izraelski minister spraw zagranicznych Awigdor Lieberman skrytykował prawicowych polityków za eskalowanie napięć w Jerozolimie, co w konsekwencji może doprowadzić do ponownego wybuchu konfliktu z Palestyńczykami.

W ostatnich tygodniach prawicowi politycy zaczęli domagać się nieograniczonej możliwości modlenia się na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie Wschodniej. Zdaniem Liebermana takie żądania są nieodpowiedzialne.

- Uważam, że są to ludzie szukający taniego rozgłosu w tej delikatnej sytuacji, próbując cynicznie wykorzystać złożoną sytuację - powiedział szef izraelskiego MSZ wywiadzie radiowym.

Prawicowi politycy domagają się zniesienia zarządzenia, zgodnie z którym wyznawcom judaizmu wolno przebywać na Wzgórzu Świątynnym w ściśle określonych godzinach i pod ścisłym nadzorem; nie wolno im jednak modlić się w tym świętym dla muzułmanów miejscu. Izraelskie służby bezpieczeństwa ostrzegały wcześniej, że realizacja tych postulatów może doprowadzić do eskalacji przemocy.

Lieberman uznawany jest za izraelskiego nacjonalistę, który w przeszłości wielokrotnie podżegał do eskalacji konfliktu z Palestyńczykami i światem arabskim. Jednak agencja Associated Press zwraca uwagę, że w ostatnich miesiącach złagodził retorykę.

Najświętsze miejsce

W ciągu ostatnich dni Izrael dwukrotnie już zamykał Wzgórze Świątynne, co nie zdarzyło się w Jerozolimie od 14 lat. W reakcji na ostatnie wydarzenia, władze zaostrzyły też przepisy kodeksu karnego. Według nowego prawa, osoby, które rzucają kamieniami, mogą trafić do więzienia nawet na 20 lat.

Wzgórze Świątynne uważane jest przez wyznawców judaizmu za biblijne Wzgórze Jerozolimskie. W starożytności znajdowała się tam Świątynia Jerozolimska. Została zburzona przez Rzymian w I w. po powstaniu żydowskim. Do Wzgórza przylega święta dla żydów Ściana Płaczu (Zachodnia).

Dla muzułmanów Wzgórze Świątynne jest trzecim, po Mekce i Medynie, najświętszym miejscem ich religii. Wzgórze upamiętnia miejsce, z którego prorok Mahomet miał odbyć podróż do nieba. Znajdują się tam święte dla muzułmanów obiekty: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa.

Wojna w Gazie - tu czytaj więcej>>>

IAR,PAP,kh

''

Polecane

Wróć do strony głównej