ABC Samorządu. Powiat, czyli miejsce, którego nikt nie widział
W Polsce jest 380 powiatów, w tym 66 miast na prawach powiatu. To najmniej znany szczebel samorządu terytorialnego, a odpowiada za niezwykle ważne sprawy jak: ochrona zdrowia, edukacja, polityka prorodzinna, czy utrzymanie dróg i rolnictwo.
2014-11-06, 13:36
Posłuchaj
- Powiat zaczyna się tam, gdzie zadania przerastają gminę - wyjaśnia prawnik i ekspert Fundacji Batorego Dawid Sześciło.
Odpowiada między innymi za szpitale i szkoły ponadgimnazjalne, a także drogi, to w gestii powiatu jest polityka wspierania osób niepełnosprawnych i polityka prorodzinna.
- Reforma terytorialna zmniejszyła liczbę województw - powiat jako II szczebel samorządu był konieczny - takich argumentów często używano 20 lat temu - mówi doktor Sergiusz Trzeciak specjalista od marketingu politycznego. W skali gminu tworzenie szpitala jest nieopłacalne, to powiat prowadzi także urzędy pracy - dodaje.
- Jednym z zadań powiatu jest organizowanie dobrej współpracy pomiędzy samorządami i łagodzenie konfliktów - przypomina Dawid Sześciło. Przykładem jest tworzenie związków komunalnych, jedna gmina prowadzi zakład utylizacji śmieci, a inne dopłacają, w podobny sposób można rozwiązać sprawę transportu publicznego - wylicza.
REKLAMA
IAR,kh
REKLAMA