Rusza IX edycja warszawskiego Festiwalu Niewinni Czarodzieje

Warsztaty kryminalne i modowe, kurs tańca, koncert Anny Dereszowskiej i silent disco. Klimat z filmów "Vabank" czy "Kariera Nikodema Dyzmy". Do Warszawy lat 30. przeniesie nas Festiwal Niewinni Czarodzieje, który trwać będzie od 14 do 21 listopada.

2014-11-13, 12:35

Rusza IX edycja warszawskiego Festiwalu Niewinni Czarodzieje
Kadr z filmu "Niewinni czarodzieje". Foto: mat. prasowe

To już IX edycja imprezy, która rozpoczęła się w 2006 r, odsłoną przybliżającą wydarzenia października 1956 r. Następne edycje były poświęcone kolejnym dekadom w XX-wiecznej historii Polski. W tym roku przesuwamy się do lat 30., a hasło przewodnie nawiązuję do popularnego filmu "Vabank” Juliusz Machulskiego, którego akcja rozgrywa się w tamtym czasie.

Całe wydarzenie rozpoczyna się w piątek, 14 listopada o godzinie 21.00 dancingiem w klimacie lat 30. na terenie Wyścigów Konnych na Służewcu. Historię Wyścigów, będących jedną z najbardziej spektakularnych realizacji architektonicznych przedwojennej Polski, przybliży podczas sobotniego spaceru architekt Grzegorz Mika. Tego samego dnia, 15 listopada w Kinie Atlantic odbędzie się spotkanie poświęcone filmom i celebrytom z lat 30. pt. "Kino i życie wytworne", które poprowadzi pisarz Sławomir Koper.
W programie festiwalu znalazły się, również kryminalne warsztaty terenowe, których uczestnicy będą mogli poznać przedwojenne metody prowadzenia śledztwa i badania miejsca zbrodni. Warsztaty potrwają do poniedziałku, w których zaplanowano także rekonstrukcję ówczesnej rozprawy sądowej. W tym samym dniu wieczorem w zaplanowano wernisaż wystawy "W starym kinie". Towarzyszyć mu będzie koncert Anny Dereszowskiej, która zaprezentuje utwory popularnego w międzywojniu kompozytora Henryka Warsa. Na ten wieczór przewidziano również spektakl w formule nawiązującej do przedwojennego kawiarnianego kabaretu literackiego w Klubie Komediowym.

We wtorek, 18 listopada w Fotoplastikonie Warszawskim zostanie otwarta wystawa kreacji polskich aktorów i aktorek z lat 30, którą będzie można zwiedzać do 5 grudnia. A wieczorem miłośnicy dancingu będą mogli nauczyć się podstawowych kroków stylów tanecznych popularnych w latach 30. takich jak tango, fokstrot czy walc angielski.
Środowy program festiwalu zdominują warsztaty. Pierwszy z nich poświęcony projektowaniu logotypów, czyli form graficznych identyfikujących daną markę, zaoferuje uczestnikom możliwość samodzielnego zaprojektowania logotypu. Równolegle odbywać się będą warsztaty modowe pt. "Wdzięk, szyk, czar, styl!", których adepci własnoręcznie wykonają kapelusz, niezbędny dodatek modnej kobiety międzywojnia. Na czwartek zaplanowano drugą część warsztatów przygotowywania logotypów oraz wieczór muzyczno-filmowy w sali kinowej Muzeum Niepodległości, podczas którego zaprezentowane zostaną improwizowane na żywo dubbingi do wyświetlanych wybranych scen z klasyki kina. W ostatni dzień festiwalu zaplanowano silent disco "Lata 30. wrócą sukni szelestem" w Domu Zabawy i Kultury przy ul. Belwederskiej, gdzie m.in. będzie można posłuchać szlagierów z lat 30. zremisowanych ze współczesnymi beatami.

Organizatorem Festiwalu Niewinni Czarodzieje jest Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Nawiązuje do barwnego okresu kultury polskiej kultury Warszawy XX wieku. Patronami festiwalu do tej pory byli m.in. Zbigniew Cybulski, Kalina Jędrusik czy Kabaret Starszych Panów. Celem imprezy jest promocja sylwetek znanych postaci życia kulturalnego Warszawy. Organizatorzy pokazują uczestnikom ciekawe, czasami nieco zapomniane, miejsca i przestrzenie. Do tej pory organizowano nowatorskie przedsięwzięcia m.in. w piwnicach hotelu Europejskiego, w kinie "Iluzjon”, czy w opuszczonej Bibliotece Krasińskich.

REKLAMA

kz, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej