PKW: ewentualna awaria systemu wyborczego bez wypływu na ustalenie wyników
Wybory samorządowe będą przeprowadzone w sposób rzetelny, sprawny, nawet gdyby system informatyczny zawiódł
2014-11-14, 14:50
Posłuchaj
- W Polsce obowiązuje tradycyjny, papierowy system głosowania i liczenia głosów. System elektroniczny wykorzystujemy tylko i wyłącznie do wspomagania sprawdzania protokołów i transmisji danych - powiedział przewodniczący PKW Stefan Jaworski. - Nawet, gdyby system zawiódł, to - może po dłuższym czasie, przy wykorzystaniu tych instrumentów, które mamy - jesteśmy w stanie przeprowadzić wybory i ogłosić miarodajne ich wyniki - zapewnił.
Stanisław Zabłocki z PKW zaznaczył, że Komisja nie może dać gwarancji, że system w dniu wyborów będzie działał perfekcyjnie, ale może zagwarantować, że wybory będą przeprowadzone w sposób rzetelny.
- Nawet, gdyby wszystkie testy przeszły znakomicie, gdyby ten system działał na dzień dzisiejszy w sposób perfekcyjny, to na pytanie, czy możemy udzielić gwarancji, że on w dniu wyborów zadziała równie perfekcyjnie, musielibyśmy powiedzieć: gwarancji udzielić nie możemy, bo to jest elektronika. (...) Możemy udzielić gwarancji w innym zakresie, że wybory jako takie będą przeprowadzony w sposób rzetelny, sprawny, nawet gdyby system wyborczy zawiódł - powiedział Zabłocki.
System przetestowany
System informatyczny do obsługi wyborów samorządowych został przetestowany dwukrotnie, sprawdzono obciążenie znacznie większe niż to spodziewane w czasie nocy wyborczej - zapewnił szef firmy informatycznej, która we współpracy z PKW przygotowała system.
Wiceprezes firmy Nabino Maciej Cetler podkreślił, że do tej pory przeprowadzono dwa testy obciążeniowe systemu informatycznego w celu sprawdzenia jego przepustowości. Jak zaznaczył, testowano obciążenie znacznie większe niż to, którego spodziewają się w czasie nocy wyborczej. "W trakcie testów mieliśmy za zadania przyjąć informacje frekwencyjne ze wszystkich obwodów głosowania, jak również przyjąć wszystkie 120 tys. protokołów z każdej z obwodowych komisji" - mówił. Dodał, że testy pozwoliły na poprawienie systemu informatycznego.
Jak powiedział, w czasie realnego liczenia głosów, a więc w nocy z 16 na 17 listopada, czas na przyjęcie protokołów będzie znacznie dłuższy i może wynieść nawet do 12 godzin, co obliczono na podstawie poprzednich wyborów.
Do krótkotrwałej awarii systemu wyborczego PKW doszło na początku października, ostatniego dnia przyjmowania od komitetów zgłoszeń list kandydatów na radnych w jesiennych wyborach samorządowych. Przez około godzinę Platforma Wyborcza ze względu na dużą liczbę osób, które jednocześnie z niej korzystały, miała przerwę techniczną.
System informatyczny zawiódł też w czasie wyborów uzupełniających do Senatu na początku września.
Noc wyborcza
Pierwsze nieoficjalne cząstkowe wyniki wyborów samorządowych PKW poda o godz. 2.15 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Przedstawione zostaną wyniki do rad, według komitetów wyborczych o zasięgu krajowym, oraz na urząd prezydenta w 18 miastach. Kolejne konferencje zaplanowano na godz. 6.15, 9.15, 12.15 i 15.15.
W niedzielę w dniu wyborów PKW przewiduje zorganizowanie czterech konferencji prasowych. Pierwsza o 9.15 będzie poświęcona informacjom o rozpoczęciu i przebiegu głosowania. O godz. 13.30 PKW poda pierwszy komunikat o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania według stanu na godz. 12, poda także dane frekwencyjne w 18 największych miastach. O godz. 19 PKW poda dane o frekwencji i przebiegu głosowania na godz. 17.30. Konferencja o godz. 21.45 będzie poświęcona zakończeniu głosowania.
PAP, to
REKLAMA
REKLAMA