Wybory samorządowe. Trwa liczenie głosów do sejmików wojewódzkich

Znamy wyniki wyborów do sejmiku województwa opolskiego. W pozostałych regionach ciągle trwa liczenie głosów.

2014-11-20, 12:00

Wybory samorządowe. Trwa liczenie głosów do sejmików wojewódzkich
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Rumun999/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Województwo opolskie podało oficjalne wyniki wyborów - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>

Wybory do opolskiego sejmiku wygrała Platforma Obywatelska, zdobywając 9 mandatów. W sejmiku znajdą się też przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego - 8 mandatów, Mniejszości Niemieckiej - 7, Prawa i Sprawiedliwości - 5 oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który zdobył jeden mandat.

Prawdopodobnie wieczorem poznamy wyniki głosowania do sejmiku województwa lubelskiego. Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Lublinie napływają kolejne protokoły z wynikami głosowania. W czwartek rano dostaliśmy 10 protokołów z wynikami - potwierdza przewodnicząca komisji, sędzia Anna Samulak.

- Czekamy na 4 kolejne protokoły, które wcześniej odesłaliśmy do poprawy. Czasami brakowało na nich pieczątki albo podpisu. Mamy sygnały, że niektóre komisje zakończyły liczenie głosów i dostarczą protokoły - dodaje sędzia Samulak.

REKLAMA

W Wielkopolsce liczenie głosów jest na półmetku. Z powodu awarii systemu komputerowego wszystkie dane są od wpisywane ręcznie. Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu pracuje bez przerw. Do północy przyjęła 19 protokołów. Kilka jednak miało błędy i trzeba było zabrać je do poprawki. Wiadomo, że z wojewódzką komisją rozliczył się Poznań i powiat poznański.

Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Katowicach wpłynęło do tej pory 15 protokołów na 36 powiatów. Jak informuje przewodniczący komisji Andrzej Czaputa, nie wiadomo, czy w czwartek poznamy pełne i oficjalne wyniki. Protokoły wciąż spływają. Powiatowe komisje wyborcze liczą głosy z rejonów. Potem protokoły trafią do komisji wojewódzkiej.

Mimo tego, że od wyborów samorządowych minęły cztery dni nadal nie ma pełnych wyników. Nie wiadomo też, kiedy je poznamy. Ze względu na awarię systemu informatycznego, głosy liczone są ręcznie, a sekretarz PKW i szef Krajowego Biura Wyborczego, Kazimierz Czaplicki podał się do dymisji.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki podając się w środę do dymisji, oświadczył, że jego rezygnacja wynika z poczucia odpowiedzialności. Podkreślił, że to awaria systemu informatycznego "nie pozwala na spełnienie oczekiwań klasy politycznej i społeczeństwa na niemal bezzwłoczne po zamknięciu lokali wyborczych, ogłoszenie wyników tych wyborów". Czaplicki dodał również, że stojąc na czele Krajowego Biura Wyborczego, jest odpowiedzialny za prawidłowe przygotowanie i przeprowadzenie wyborów, w tym zapewnienie sprawnego systemu informatycznego.

REKLAMA

"Poczucie tej odpowiedzialności skłania mnie do złożenia przed PKW rezygnacji z pełnionej funkcji" - napisał Kazimierz Czaplicki. Dodał, że chce, by rezygnacja z funkcji nastąpiła z dniem ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów samorządowych. Ma do tego dojść 1 grudnia, po II turze głosowania.

<<<Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki złożył dymisję>>>

IAR,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej