Donald Tusk i sekretarz generalny NATO krytykują Rosję za destabilizowanie Ukrainy
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Obaj podkreślili, że na Rosji spoczywa specjalna odpowiedzialność za rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.
2014-12-03, 19:49
Posłuchaj
KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY
Po spotkaniu Tusk powiedział, że kryzys na Ukrainie fundamentalnie zmienił sytuację na kontynencie europejskim, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, i jest zagrożeniem dla porządku międzynarodowego, ustalonego po zimnej wojnie. Dodał, że konflikt powinien zostać rozwiązany na podstawie wrześniowego porozumienia z Mińska o zawieszeniu broni i przy poszanowaniu niepodległości, suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy.
- Na Rosji spoczywa tu specjalna odpowiedzialność. Musi wycofać się z Ukrainy i zaprzestać dostarczania wojsk i sprzętu separatystom, umożliwić skuteczną kontrolę granicy i pozwolić OBWE na wypełnianie jej misji - powiedział Tusk. Dodał, że UE i NATO będą blisko współpracować w tej sprawie.
"Rosja pogwałciła fundamentalne zasady"
Stoltenberg oświadczył, że działania Rosji nadal destabilizują Ukrainę i podważają stabilność euroatlantycką. - Rosja pogwałciła fundamentalne zasady: że granice nie mogą być zmieniane siłą, spory należy załatwiać za pomocą rozmowy, a nie czołgów oraz że era podziału na strefy wpływów dobiegła końca. Te zasady są podstawą pokojowej Europy, którą budowaliśmy razem z Rosją przez dwie dekady - powiedział szef NATO.
REKLAMA
- Pozostawiamy szansę na dialog, ale Rosja musi powrócić do tych fundamentalnych zasad - dodał.
Państwo Islamskie, cyberbezpieczeństwo i obronność
Tematem rozmowy nowego szefa Rady Europejskiej i sekretarza generalnego NATO były też zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego. Tusk powiedział, że UE popiera koalicję przeciwko dżihadystom i przygotowuje długofalową strategię dla regionu ogarniętego konfliktem.
Zapowiedział również, że Unia i Sojusz będą współpracować także w takich sprawach, jak bezpieczeństwo morskie, cyberbezpieczeństwo i rozwijanie zdolności obronnych. Stoltenberg wyraził z kolei nadzieję, że w przyszłym roku UE potwierdzi zobowiązanie do wstrzymania cięć w wydatkach na obronność.
Donald Tusk objął funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej w miniony poniedziałek. Było to jego pierwsze spotkanie z szefem NATO w nowej roli.
REKLAMA
mr
REKLAMA