USA: udany próbny lot statku kosmicznego Orion

Zdaniem agencji Associated Press, to zdarzenie to początek nowej ery podboju Kosmosu, podczas której pewnego dnia człowiek stanie na Marsie.

2014-12-05, 18:33

USA: udany próbny lot statku kosmicznego Orion
Rakieta wystartowała z przylądka Canaveral . Foto: PAP/NASA

Posłuchaj

Ellen Stofan z NASA: ludzie nie opuścili niskiej orbity okołoziemskiej od wczesnych lat 70. i dla nas posiadanie takiej możliwości jest niesłychanie ekscytujące (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rakieta Delta 4 Heavy, największa, jaką dysponują obecnie Stany Zjednoczone, wyniosła Oriona na wysokość 5800 km nad Ziemię. To największa odległość, na jaką statek kosmiczny zaprojektowany do lotów załogowych oddalił się od naszej planety od czasu Apollo 17 - ostatniej misji księżycowej NASA przed 42 laty.
Po dwukrotnym okrążeniu Ziemi Orion, zgodnie z planem, wszedł z powrotem w atmosferę ziemską z prędkością ok. 32 tys. km/h. Jego osłona termiczna rozgrzała się do temperatury 2200 stopni Celsjusza. Spadochrony zadziałały i kapsuła swobodnie wylądowała na Pacyfiku po 4,5 godz.
Orion został na potrzeby próbnego lotu wyposażony w 1,2 tys. czujników mierzących temperaturę, wibracje, poziom promieniowania i mnóstwo innych parametrów. Sprawdzenie skuteczności osłony termicznej jest niezbędne, zanim możliwy będzie lot załogowy.
x-news.pl, CNN
NASA wydała ponad 9 mld dolarów na opracowanie Oriona. Kapsułę zbudował Lockheed Martin. Jest w niej miejsce dla czterech astronautów udających się na dalekie misje kosmiczne bądź dla sześciu w przypadku misji mających trwać do trzech tygodni.
Drugi próbny lot Oriona, również jeszcze bez załogi, ma się odbyć za cztery lata. Kapsułę ma wynieść w Kosmos jeszcze potężniejsza rakieta, nad którą pracuje NASA. Podczas trzeciej misji, zapewne w 2021 roku, Orion z dwoma astronautami na pokładzie ma polecieć dookoła Księżyca. Lot załogowy na Marsa jest planowany na lata 30. XXI wieku.
- Ludzie nie opuścili niskiej orbity okołoziemskiej od wczesnych lat 70. i dla nas posiadanie takiej możliwości jest niesłychanie ekscytujące - powiedziała Ellen Stofan z NASA.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk




Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej