Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili odebrał nagrodę Rycerza Wolności
Nagroda przyznawana jest przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego wybitnym postaciom, które przyczyniły się do promocji wartości przyświecających generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu tj. wolności, sprawiedliwości oraz demokracji.
2014-12-06, 17:56
Podczas uroczystości, która odbyła się w Warszawie, laudację wygłosił eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski. Micheil Saakaszwili nagrodę odebrał osobiście.
Saakaszwili był z nadania prezydenta Szewardnadze ministrem sprawiedliwości w Gruzji. Zrezygnował jednak i przeszedł do opozycji. W listopadzie 2003 roku, wraz z Zurabem Żwanią i Nino Burdżanadze przewodził tzw. rewolucji róż, która doprowadziła do bezkrwawego obalenia prezydenta Eduarda Szewardnadze. W kolejnych wyborach prezydenckich w 2004 roku Saakaszwili uzyskał ponad 96 proc. głosów. Po protestach opozycji zadecydował o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów prezydenckich. Ponownie udało mu się zwyciężyć. Funkcję sprawował do 2013 roku.
Saakawsziwili postrzegany jest jako polityk silnie prozachodni i deklaruje, że jego celem jest członkostwo Gruzji w NATO.
W 2008 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP za „wybitne zasługi w rozwijaniu współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Gruzją".
REKLAMA
Były prezydent Gruzji jest zaangażowany w rozwiązywanie konfliktu na Ukrainie. Podczas listopadowych demonstracji w Tbilisi Saakaszwili za pośrednictwem telemostu przemówił z Kijowa do protestujących. Apelował o pokazanie obecnym władzom Gruzji, że naród jest zjednoczony, szczególnie gdy zagraża mu duże niebezpieczeństwo. Zarzucił obecnym władzom Gruzji, że niewystarczająco sprzeciwiają się takim działaniom Rosji, jak aneksja Krymu.
Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego jest niezależnym think-tankiem specjalizującym się w polityce zagranicznej. Fundacja dostarcza strategiczne analizy i rozwiązania instytucjom rządowym, sektorowi prywatnemu i społeczeństwu obywatelskiemu. W swoich badaniach i analizach koncentruje się głównie na dwóch strategicznych dla Polski sektorach geograficznych: transatlantyckim w wymiarze politycznym i bezpieczeństwa oraz Rosji i obszarze postsowieckim.
Fundacja przyznaje Nagrodę ”Rycerz Wolności” osobom, które przyczyniły się do promowania wartości przyświecających generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu: wolności, sprawiedliwości i demokracji. W poprzednich latach nagrodą uhonorowani zostali: prof. Władysław Bartoszewski, prof. Norman Davies, Aleksander Milinkiewicz, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, prezydent Litwy Valdas Adamkus, Javier Solana, Bernard Kouchner i Richard Lugar.
IAR, Wikipedia, PAP, bk
REKLAMA