Więźniowie z Guantanamo wywiezieni do Urugwaju
Sześciu więźniów z Guantanamo zostało przewiezionych do Urugwaju - poinformował w niedzielę Pentagon. Trafiło tu czterech Syryjczyków, Tunezyjczyk i Palestyńczyk.
2014-12-07, 12:38
Więźniowie ci w Guantanamo byli przetrzymywani przez ponad 12 lat. Podejrzewano ich o współpracę z Al-Kaidą, ale ostatecznie nie postawiono ich w stan oskarżenia. Decyzję o ich zwolnieniu podjęto już w 2010 roku, ale nie było chętnych na przyjęcie więźniów. Decyzją Kongresu, do USA nie mogli wjechać, a skomplikowane obostrzenia prawne wykluczały powrót do krajów pochodzenia. W nowym domu będą mieli status uchodźców.
Urugwaj jest pierwszym krajem Ameryki Południowej, który przyjął więźniów z Guantanamo. Gotowość do tego wyraził już w styczniu, jednak opieszale w tej sprawie działało ministerstwo obrony USA. Potem transfer odroczono ze względu na wybory w Urugwaju.
Otwarte w styczniu 2002 roku przez ówczesnego prezydenta USA George'a W. Busha więzienie w bazie Guantanamo krytykowane jest przez obrońców praw człowieka. Niektórzy osadzeni podejrzani o terroryzm są tam przetrzymywani latami, choć nie postawiono im zarzutów ani nie przeprowadzono procesu.
Prezydent Barack Obama już podczas swojej pierwszej kampanii prezydenckiej zobowiązał się do zamknięcia więzienia. Za prezydentury Busha oraz Obamy zwolniono jednak ponad 600 więźniów; większość trafiła do swoich krajów. W więzieniu pozostało obecnie 136 osadzonych.
REKLAMA
PAP, abcnews.go.com, fc
REKLAMA