Watykan o synodzie biskupów na temat rodziny: zarysowuje się przełom

2014-12-09, 15:39

Watykan o synodzie biskupów na temat rodziny: zarysowuje się przełom
Papież Franciszek modli się w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. Foto: PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

Na październikowym nadzwyczajnym synodzie biskupów na temat rodziny zaczął zarysowywać się przełom w duszpasterstwie pod wpływem nauczania papieża Franciszka; nie można tego niweczyć i zaczynać od zera - głosi dokument przygotowujący następny synod w 2015 r.


Zadania dla zwyczajnego synodu o rodzinie, który odbędzie się w październiku przyszłego roku, zawarto w ogłoszonym we wtorek w Watykanie dokumencie przygotowawczym zwanym Lineamenta. Jego podstawę stanowi przyjęty 18 października br. dokument końcowy pierwszego zgromadzenia z podsumowaniem dyskusji, także na sporne tematy dotyczące sytuacji osób rozwiedzionych będących w nowych związkach oraz podejścia do nich i przedstawionej propozycji dopuszczenia ich do komunii. Dyskutowano także o osobach homoseksualnych i potrzebie unikania ich dyskryminacji.

Pytania do biskupów

"Do konferencji episkopatów należy zadanie jego kontynuowania i pogłębiania, przy zaangażowaniu w sposób najbardziej odpowiedni wszystkich części składowych Kościoła" - głosi dokument. Zamieszczona została w nim konkluzja, że "wszystkiego nie może zaczynać od zera", lecz należy uznać za punkt wyjścia dyskusję rozpoczętą jesienią bieżącego roku.

Dalszą część tekstu, który zostanie rozesłany do episkopatów na całym świecie, uzupełniono o 46 pytań do biskupów. Ich odpowiedzi, jak wyjaśnił Watykan, który czeka na nie do 15 kwietnia, pozwolą przygotować przyszłoroczne obrady i nowy dokument roboczy.

Bez dyskryminacji

Jedno pytanie dotyczy "troski duszpasterskiej o osoby o skłonnościach homoseksualnych", ponieważ - jak odnotowano - sprawa ta stanowi obecnie nowe wyzwanie w związku ze "sposobem, w jaki w życiu społecznym proponowane są ich prawa". Biskupi zostali zapytani o to, jak wspólnota chrześcijańska troszczy się o rodziny, w których są osoby homoseksualne. "W jaki sposób, unikając wszelkiej niesprawiedliwej dyskryminacji, otoczyć opieką osoby w takiej sytuacji w świetle Ewangelii?" - brzmi pytanie.

Inny punkt to prośba o refleksje na temat encykliki Pawła VI "Humanae vitae", w której znajduje się sprzeciw wobec antykoncepcji. Episkopaty mają zastanowić się nad tym, jak w kontekście otwarcia na życie i godności osób zostających rodzicami "krzewić dialog z nauką i technologią biomedyczną".

Otwarcie drzwi?

Tuż przed ogłoszeniem tego dokumentu głos na temat synodu zabrali zarówno papież Franciszek, jak i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI. W wywiadzie dla argentyńskiego dziennika "La Nacion" Franciszek stwierdził, że lista zakazów, jaka dotyczy osób rozwiedzionych w nowych związkach, wywołuje wrażenie, jakoby były one "de facto ekskomunikowane". Papież opowiedział się za szerszym "otwarciem drzwi" Kościoła wobec nich.

pp/PAP

 

Polecane

Wróć do strony głównej