Jaceniuk: wniosek o włączenie do NATO złożymy po reformie
Gdy Ukraina przeprowadzi konieczne reformy i spełni kryteria NATO, będzie gotowa do członkostwa w Sojuszu. Tak w Brukseli mówił premier Arsenij Jaceniuk.
2014-12-15, 20:16
Posłuchaj
KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
Po spotkaniu z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem podkreślał, że ukraińskie władze mają jedno, wspólne stanowisko dotyczące polityki bezpieczeństwa kraju i chcą realizować mapę drogową członkostwa Ukrainy w NATO. Obejmuje ona m.in. zmianę statusu Ukrainy jako państwa pozablokowego oraz przyjęcie i wdrożenie koniecznych reform politycznych, gospodarczych i w sektorze bezpieczeństwa. Dodał, że status państwa blokowego obiecywał Putinowi Wiktor Janukowycz.
Dodał, że Ukraina musi koniecznie przeprowadzić reformy, by wejść do NATO. Jak zaznaczył, obecnie w jego kraju konieczne jest przeprowadzenie referendum w tej sprawie. Zaznaczył, że jest zgoda na to narodu i będzie.
Teraz - jak wskazał Jaceniuk - jest jeszcze za wcześnie, by składać wniosek o członkostwo, gdyż mógłby zostać odrzucony. - Byłbym szczęśliwy, gdyby to było możliwe jak najszybciej, ale gdybyśmy na przykład zwrócili się z prośbą do krajów sojuszniczych o członkostwo w NATO, nie sądzę, by wszystkim się to spodobało. Najpierw musimy przeprowadzić reformy i spełnić kryteria. Następnie w interesie całego NATO jest to, żeby Ukraina była silna, bo im silniejsza Ukraina, tym silniejsze NATO i kraje członkowskie - powiedział Arsenij Jaceniuk.
REKLAMA
Wyraził też wdzięczność za dotychczasowe wsparcie Ukrainy ze strony NATO w obliczu rosyjskiej agresji oraz za uruchomienie funduszy powierniczych przeznaczonych na modernizację ukraińskiej armii.
Dodał, że Rosja powinna przestrzegać mińskiego porozumienia, gdy zapewni to ”pokój i pomyślnośc” Ukrainie. Podkreślił, że Rosja powinna uszczelnić granice, wycofać wojska i zaprzestać dostarczania broni na Ukrainę.
Podczas rozmów ze Stoltenbergiem zwrócił się z prośbą o pomoc w kształtowaniu nowej strategii bezpieczeństwa Ukrainy.
Szef NATO powiedział, że Sojusz cieszy się z możliwości rozwijania współpraca z Ukrainą, tym bardziej, że Ukraińcy zdecydowali się na europejski kierunek rozwoju. – Doceniamy tę decyzję, ona powinna być respektowana. NATO stoi przy was. Wspieramy was, zarówno w wymiarze politycznym, jak i praktycznym – mówił Jens Stoltenberg. Dodał, że pięć funduszy utworzonych, by wspomóc Ukrainę, już działa. Mają one sprawić, by siły zbrojne Ukrainy były nowocześniejsze, bardziej przejrzyste, efektywniejsze. Zaznaczył, że część krajów wspiera Kijów na zasadzie współpracy dwustronnej. Dodał, że suwerenna, stabilna Ukraina, zakorzeniona w demokracji, rządzona według zasad prawa, jest kluczowa dla bezpieczeństwo euroatlantyckiego.
IAR/nato.int/ agkm
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA