Google News znika z Hiszpanii. Gigant nie zgodził się płacić
Użytkownicy internetu nie znajdą już zebranych przez Google najświeższych artykułów z hiszpańskich portali. Firma zawiesiła usługę.
2014-12-16, 16:07
Z ubolewaniem ogłaszamy, że z powodu ostatnich zmian w hiszpańskich przepisach Google News zostało zamknięte w Hiszpanii i że publikacje hiszpańskich wydawców nie będą już ukazywały się w Google News - czytamy na stronie internetowej, gdzie dotychczas dostępne były linki do artykułów.
Chodzi o wchodząca od stycznia w życie ustawę, która nakazuje wydawcom pobieranie od internetowego giganta opłat za tę działalność. Google na próżno argumentował, że nie zarabia na tej usłudze, ponieważ nie wiąże jej z reklamami.
Jak informuje internetowy gigant, redakcje są zmuszone prawem do obciążania opłatami wyszukiwarki nawet wówczas, gdy nie chcą tego robić. Przedstawiciele Google wskazywali wcześniej, że wydawcy sami mogą decydować, czy ich materiały mają być uwzględniane w Google News, czy nie. Podkreślali zarazem, że ogromna większość wydawców opowiada się za tą usługą, ponieważ kieruje ona internautów do ich portali, co z kolei korzystnie wpływa na generowanie wpływów z reklam. Przedstawiciel Google w Hiszpanii Richard Gingras zapewniał również, że serwis nie dyskryminuje mały portali - umieszcza linki zarówno do artykułów w czołowych gazetach jak i tych w prasie regionalnej.
Stowarzyszenie reprezentujące wydawców gazet wyraziło już zaniepokojenie planami zniknięcia usługi Google News, stwierdzając, że "bez wątpienia będzie to miało negatywne skutki". AEDE zapewniło, że chciałoby negocjować z Google i wyraziło opinię, że "najwięcej stracą na tym same media". Co ciekawe, to właśnie AEDE domagało się wcześniej uchwalenia ustawy.
REKLAMA
O sile usługi wyszukiwarki wiadomości przekonało się m.in. wydawnictwo Axel Springer w Niemczech, które chciało zablokować pojawianie się w Google News linków do artykułów w najlepiej sprzedających się elektronicznych tytułach - welt.de, computerbild.de, sportbild.de i autobild.de. Szybko okazało się jednak, że bez Google News zainteresowanie tymi portalami gwałtownie maleje. Szef wydawnictwa Mathias Doepfner przyznał, że Axel Springer "sam wystrzeliłby się z rynku", gdyby obstawał przy domaganiu się od Google'a płacenia za linki w Google News.
Rząd w Madrycie zapewniał w ubiegłym tygodniu, że mimo nieobecności Google News "w Hiszpanii zagwarantowany będzie dostęp do informacji w internecie", gdyż artykuły nadal będą dostępne bezpośrednio na stronach internetowych gazet oraz w wyszukiwarkach.
Hiszpańska ustawa na temat własności intelektualnej, nazywana potocznie Google Tax (podatek Google'a), nie określa, ile Google miałby płacić wydawcom za linki do ich artykułów. We Francji Google i wydawcy prasowi porozumieli się w 2013 r. w sprawie podziału wpływów z reklam.
Jak przypomina agencja EFE, początki serwisu sięgają zamachów z 11 września 2001 r., gdy jeden z pracowników Google skarżył się na brak informacji w wyszukiwarce na temat ataków na bliźniacze wieże. Obecnie Google News ma ok. 70 wersji w 35 językach.
REKLAMA
PAP, fc
REKLAMA