Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew: grozi nam "głęboka recesja"
Rosyjskiej gospodarce grozi popadnięcie w okres głębokiej recesji, a jeśli będziemy ciąć wydatki, to będzie ona jeszcze głębsza - powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.
2014-12-23, 17:23
Posłuchaj
Mówiąc na posiedzeniu rządzącej partii Jedna Rosja, Miedwiediew oświadczył, że władze nie wycofają się ze swoich celów strategicznych i wydatków socjalnych. W przeciwnym razie Rosja pogrąży się w "głębokiej recesji" - zaznaczył.
- Jeśli podstawimy przed sobą skromniejsze zadania, pojawi się ryzyko popadnięcia w głębszą recesję - ostrzegł premier.
Gorzej niż w 2008 roku
Miedwiediew podkreślił, że ze względu na sytuację międzynarodową Rosja jest obecnie w gorszym położeniu niż w czasie kryzysu z 2008 roku, ponieważ "wiele krajów skutecznie uderza w rozwój naszej gospodarki".
Premier Rosji odniósł się w ten sposób do sankcji, jakie nałożyły na Rosję Unia Europejska i Stany Zjednoczone - w odwecie za jej agresywne działania wobec Ukrainy. W odpowiedzi Rosja zastopowała import szeregu dóbr z państw zachodnich, w tym z Polski.
KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
REKLAMA
Rosyjskie ministerstwo ds. rozwoju gospodarczego przewiduje spadek PKB w 2015 roku o 0,8 proc. Jednak szef resortu Aleksiej Ulukajew mówił na początku grudnia, że gospodarka Rosji nie jest skazana na recesję i można jej uniknąć.
Rosyjska gospodarka, oparta w znacznej mierze na zasobach naturalnych, zmaga się ze spadkiem cen surowców energetycznych, zwłaszcza ropy naftowej. Jednym z przejawów jest gwałtowny spadek wartości narodowej waluty, czyli rubla.
Gazprom: najmniejsze wydobycie gazu w historii
Gazprom w tym roku zanotuje najmniejsze wydobycie gazu w historii istnienia kompanii. Rosyjskie media poinformowały, że pozyskanie błękitnego paliwa spadnie o 9 procent - do 443-445 miliardów metrów sześciennych.
W Rosji utrzymuje się łagodna pogoda, niesprzyjająca zwiększonemu zapotrzebowaniu na gaz. Również sprzedaż za granicę spada. Jak się ocenia, tegoroczny eksport gazu wyniesie 147 miliardów metrów sześciennych. Dla przykładu w roku ubiegłym rosyjski monopolista eksportował 162 miliardy metrów sześciennych gazu.
Aleksander Miedwiediew - wiceprezes Gazpromu powiedział, że w ostatnich 5 latach wpływy z eksportu wynosiły stabilnie co najmniej 50 miliardów dolarów. Jego zdaniem, w tym roku nie powinny być poniżej tej sumy.
JU/IAR/PAP
REKLAMA
REKLAMA