Minister finansów: Polska nie jest jeszcze gotowa na wejście do strefy euro

Minister finansów Mateusz Szczurek ocenił w „Sygnałach dnia”, że Polska nie jest jeszcze gotowa na wejście do strefy euro. W czwartek wspólną walutę przyjmie Litwa, która spełniła wszystkie kryteria z Maastricht.

2014-12-31, 10:43

Minister finansów: Polska nie jest jeszcze gotowa na wejście do strefy euro
Szczurek poinformował, że 1 stycznia resort zacznie wprowadzać zmiany organizacyjne w Krajowej Informacji Podatkowej (KIP). Ich celem jest m.in. znaczne skrócenie terminu wydawania wiążących interpretacji podatkowych. . Foto: materiały prasowe, Ministerstwo Finansów

Posłuchaj

Minister finansów Mateusz Szczurek: w 2015 roku zwiększy się ulga na dzieci
+
Dodaj do playlisty

Minister Mateusz Szczurek powiedział w radiowej Jedynce, że przyjęcie euro Litwie się opłaca, a w przypadku Polski nie jest to wcale takie ewidentne. - Ewidentnie bilans korzyści i kosztów przyjęcia wspólnej waluty dla takiego kraju jak Litwa, który ma stały kurs od ponad dekady, jest inny, niż dla takiego kraju dużego, o większym rynku wewnętrznym jak Polska - powiedział minister finansów.

Podkreślił, że jego resort koordynuje prace nad ścieżką dojścia Polski do strefy euro. - Dyskusja na temat przyjęciem euro w Polsce powinna trwać - dodał minister. - Te warunki, o których mówimy od bardzo dawna, a więc ustabilizowanie sytuacji w strefie euro, trwałe przygotowanie Polski do jej członkostwa one muszą być spełnione, zanim zaczniemy podawać jakiekolwiek daty – podkreślił.

Litwini mało przekonani

Z najnowszego sondażu wynika, że jedynie 53 procent Litwinów pozytywnie ocenia fakt wprowadzenia europejskiej waluty. Eksperci uważają, że jest to skutek między innymi błędów w kampanii informacyjnej. Analityk ekonomiczny Artur Płokszto dodaje, że kurs lita od ponad 10 lat był "sztywno związany" z kursem euro. Dlatego ekspert rozumie obawy tych, którzy z żalem żegnają się z narodową walutą.

Litwa od 1 stycznia 2015 r. w strefie euro. Czy jej gospodarka na tym straci? >>>

REKLAMA

- Plusy związania lita z euro już odczuwamy od lat, a z minusami zetkniemy się już od razu, gdy będą próby podnoszenia cen - przewiduje Artur Płokszto. - Po nowym roku łatwiej będzie tym, którzy mają obroty handlowe ze strefą euro, a trudniej ludziom starszym, którym emerytury szybko nie rosną - tłumaczy analityk.

Euro z Pogonią

Litwa jako ostatnie państwo bałtyckie wprowadza euro. Rok temu zrobiła to Łotwa a cztery lata temu Estonia. Oficjalny kurs, ustalony w połowie roku przez radę Unii Europejskiej, wynosi 3,45 lita za jedno euro. Od sierpnia wszystkie ceny w sklepach są już podawane w dwóch walutach.
Zgodnie z przyjętą zasadą, monety euro we wszystkich krajach Unii Europejskiej mają wspólny rewers i narodowy awers. Litewska moneta euro ma wybity wizerunek Pogoni - uzbrojonego rycerza na koniu, który jest godłem kraju. Tutejsza mennica przygotowuje 370 milionów sztuk monet.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej