Awantura o Polskie Koleje Linowe. Majątek może zostać przejęty przez spółkę z Luksemburga
Kolejna awantura pod Tatrami o Polskie Koleje Linowe i Kasprowy Wierch. Chodzi o decyzję minister spraw wewnętrznych, która zgodziła się na przejęcie nieruchomości PKL przez spółkę Altura z Luksemburga.
2015-01-20, 13:37
Posłuchaj
Po prywatyzacji Koleje stały się własnością spółki, założonej przez lokalne samorządy, ale zakup sfinansowały zagraniczne fundusze. Teraz mimo licznych sprzeciwów decyzja MSW umożliwia, by faktycznym właścicielem majątku PKL stała się spółka, zarejestrowana w Luksemburgu.
Wśród samorządowców pojawiają się głosy że państwo, zabierając góralom ziemię za przysłowiowy grosz, a teraz odsprzedając ją za miliony złotych, zachowuje się jak ...paser.
Oburzeni są też górale. Maria Gruszka mówi, że nigdy się nie pogodzą z decyzją MSW. Jej zdaniem, wykształceni pracownicy ministerstwa nie potrafią zrozumieć "najprostszej sprawy". - To jest nasza ojcowizna - mówi Maria Gruszka, dodając, że decyzja ministerstwa budzi wśród górali najróżniejsze podejrzenia. Obecnie właścicielem majątku PKL są Polskie Koleje Górskie - spółka założona przez samorządy Podhala, która wygrała proces prywatyzacji i kupiła koleje linowe, w tym tę w rejonie Kasprowego Wierchu. Ale pieniądze na zakup wyłożył fundusz MIDEuropa Partners, który do zarządzania kolejkami powołał spółkę Altura.
Rzecznik MSW Małgorzata Woźniak, wydała oświadczenie w tej sprawie.
REKLAMA
"Informuję, że MSW nie rozpatrywało wniosku firmy z siedzibą w Luksemburgu. Od 2013r. zarówno PKL, jak i PKG są spółkami cudzoziemskimi, kontrolowanymi przez firmę Altura z siedzibą w Luksemburgu. W 2013 r. akcjonariusze spółki PKG SA (gminy podhalańskie) podjęły decyzję o wejściu do spółki kapitału zagranicznego. Następnie, w wyniku sprzedaży akcji Polskich Kolei Linowych S.A. spółce Polskie Koleje Górskie S.A. (spółce kontrolowanej przez cudzoziemca), dokonanej po uprzedniej zgodzie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - Polskie Koleje Linowe S.A. stały się spółką kontrolowaną przez cudzoziemca" - napisała. Dodała, że ta umowa nie wymagała zgody MSW. Tym samym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie miało wpływu na wejście do wskazanych podmiotów kapitału cudzoziemskiego i wydana w poniedziałek decyzja nie dotyczy kwestii przejęcia kontroli cudzoziemców nad kolejami linowymi.
"Decyzja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zezwala spółce Polskie Koleje Górskie SA z siedzibą w Zakopanem na nabycie nieruchomości wchodzących w skład majątku spółki Polskie Koleje Linowe S.A. w drodze połączenia się spółek. Obydwa podmioty będące stronami prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postępowania administracyjnego były już cudzoziemcami przed datą jego wszczęcia" - wyjaśniła rzecznik MSW.
IAR, MSW, bk
REKLAMA
REKLAMA