”Rosja może wyjść z Rady Europy”. Rosjanie grożą, niezadowoleni z rezolucji
Rosyjska delegacja na okres do końca roku opuszcza Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) i wstrzymuje wszelkie z nim kontakty - oświadczył szef delegacji Aleksiej Puszkow.
2015-01-29, 10:24
Posłuchaj
KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) przyjęło wcześniej rezolucję utrzymującą pozbawienie Rosji prawa głosu. - Ze względu na to, że ZPRE postanowiło pozbawić Federację Rosyjską prawa głosu i udziału w organach kierowniczych organizacji, nie ma co mówić o jakichkolwiek kontaktach - powiedział Puszkow wkrótce po głosowaniu nad rezolucją.
- Pragnę podkreślić, że dotychczas w Rosji nie dopuszczano możliwości wyjścia z Rady Europy, jednak decyzja ZPRE stawia taką możliwość na porządku dnia - oświadczył. Dodał, że kwestia udziału Rosji w Radzie Europy będzie rozpatrywana w końcu 2015 roku i że udział ten będzie zależał od sytuacji politycznej.
Deputowany z Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski już zapowiedział, że na jednym z najbliższych posiedzeń Dumy Państwowej postawi wniosek o całkowite zerwanie współpracy z Radą Europy. - To Rada jest bardziej zainteresowana Rosją, niż Rosja Radą, bo nasz kraj płaci na tę organizację aż 22 miliardy euro - stwierdził Żyrinowski w rozmowie z rozgłośnią Echo Moskwy.
W opinii politologa Fiodora Łukianowa, to powolne rozchodzenie się Rosji z Europą, które zaczęło się jeszcze przed wybuchem ukraińskiego kryzysu.
REKLAMA
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy o Ukrainie
Krótko wcześniej ZPRE zadecydowało, że do kwietnia 2015 roku delegacja rosyjska nadal będzie pozbawiona prawa głosu. Nie będzie też mogła brać udziału w niektórych organach kierowniczych, w tym Biurze i komitecie stałym ZPRE.
Przyjęta w tej sprawie rezolucja głosi, że "uregulowanie konfliktu na Ukrainie nie jest możliwe bez pełnoprawnego udziału i woli politycznej Federacji Rosyjskiej". Za przyjęciem rezolucji głosowało 160 delegatów, 42 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu.
Przeciwko były m.in. delegacje Azerbejdżanu, Serbii, czy Cypru.
Zgromadzenie pozbawiło rosyjskich parlamentarzystów prawa głosu w kwietniu 2014 roku, w reakcji na zaanektowanie przez Rosję Krymu. Przewodniczący Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu, Siergiej Naryszkin ostrzegł niedawno, że jeśli Rosji w 2015 roku nie zostanie przywrócona pełnia praw w ZPRE, to może ona wystąpić z Rady Europy.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało Rosję do uwolnienia ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, w ciągu 24 godzin. Ukrainka została pojmana przez separatystów podczas walk na wschodzie Ukrainy i nielegalnie przewieziona przez granicę. Jest przetrzymywana jest w rosyjskim areszcie od czerwca. Zarzuca się jej współudział w zabójstwie - mimo że adwokaci przedstawiali dowody na jej alibi. Sawczenko została posłanką Rady Najwyższej Ukrainy, wyznaczono ją także delegatem do Zgromadzenia.
REKLAMA
PAP/Ukraińska Prawda/agkm
Adwokat Mark Fejgin: nie ma już czasu, Nadię Sawczenko należy bezzwłocznie uwolnić (wideo: ZPRE)
REKLAMA