Trzecie ognisko ASF u świń. Minister rolnictwa: będzie wniosek o depopulację dzików

We wsi Puciłki w gminie Sokółka (województwo podlaskie) potwierdzono obecność wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń u trzody chlewnej. To trzecie ognisko ASF wykryte do tej pory u świń w Polsce.

2015-02-02, 20:15

Trzecie ognisko ASF u świń. Minister rolnictwa: będzie wniosek o depopulację dzików

Posłuchaj

Trzecie ognisko ASF. Relacja Michała Fedusi (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak poinformował Mirosław Czech z Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej w Białymstoku, likwidacji i utylizacji poddano pięć świń, które hodowano w tym gospodarstwie.
W promieniu 3 km od znalezionego ogniska wirusa już rozpoczęły się kontrole w gospodarstwach dotyczące stosowanych przez rolników zabezpieczeń przed roznoszeniem się wirusa, jak również stanu zdrowia i kondycji trzody.
Nie ustalono dotychczas jednoznacznie źródła pochodzenia wirusa. Nie da się wykluczyć, że mogą być wykryte kolejne ogniska ASF u trzody. Trzecie ognisko wykryto wiele miesięcy po pierwszych dwóch takich przypadkach, które miały miejsce w 2014 roku.
Nie spodziewam się negatywnych działań KE
Główny Lekarz Weterynarii Marek Pirsztuk powiedział, że w związku z trzecim ogniskiem ASF u trzody nie ma konieczności zmian w strefach zagrożenia, bo miejsce, gdzie wystąpił wirus jest w strefie czerwonej. - Jest to strefa objęta już restrykcjami i nie zmienia to stanu rzeczy, jeśli chodzi o strefy. Nie przewidujemy zmiany stref, które są w tej chwili i nie przewidujemy zmiany restrykcji w tym zakresie - zaznaczył.
Dodał, że nie spodziewa się również negatywnych działań w tej kwestii ze strony Komisji Europejskiej. - KE już w tej chwili widzi, że działania, które są podejmowane, są w miarę skuteczne. To, że mamy kolejne ognisko, to niestety wynika z tego, że my mamy sytuację epidemiologiczną taką a nie inną w zakresie ASF. I wszystko musimy robić ku temu, aby ten wirus z tego rejonu nam się po prostu nie wymknął spod kontroli - oznajmił.
Dotychczas w Polsce odnotowano 31 przypadków ASF u dzików. Wszystkie miały miejsce w województwie podlaskim.
Będzie wniosek o depopulację dzików
Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział podczas spotkania z rolnikami w Białymstoku, że we wtorek złoży na posiedzeniu Rady Ministrów wniosek o depopulację, czyli wybicie wszystkich dzików w województwie podlaskim.
Zaznaczył jednak, że rolnicy muszą być świadomi tego, że np. przeprowadzona depopulacja dzików na Białorusi nie spowodowała, że problem ASF w tym kraju został rozwiązany. Przypomniał też, że nie rozwiązano problemu na Litwie czy na Łotwie, nawet gdy na czele specjalnego zespołu, który zajmuje się tymi problemami, stanął premier.
Na terenie Podlasia żyje ok. 15 tys. dzików. W dobie wirusa ASF nie są one objęte okresem ochronnym. - Liczba ich odstrzałów stale rośnie - podkreślił minister środowiska Maciej Grabowski. W tym roku łowieckim wybitych ma być łącznie ok. 12 tys. sztuk tej zwierzyny - o 30 proc. więcej niż w ubiegłym.
Czy to rozwiąże problem?
Przewodniczący Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku Jarosław Żukowski uznał, że pomysł na depopulację dzika w Podlaskiem to "decyzja ministra, która nie wiadomo czy zostanie wprowadzona w życie". Zapytany czy depopulacja jest w ogóle realna odpowiedział, że "sądzi, że nie". Poinformował, że dotychczas w Podlaskiem odstrzelono ponad 5,2 tys. dzików (na koniec stycznia) co stanowi 75 proc. planu łowieckiego, który "nie jest zagrożony".
- Depopulacja to nie jest lekarstwo na zatrzymanie choroby - ocenił dr hab. Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Uważa, że to "kiepski pomysł", bo jeśli by nawet wybito dziki, to w to miejsce przyjdą inne, stworzy się bowiem nisza ekologiczna. Z badań telemetrycznych dzików prowadzonych w Puszczy Białowieskiej wynika, że dzik może przemieszczać się na odległość 30-40 km.
***
Ze środków resortu rolnictwa od lutego ubiegłego roku na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń wydano 13 mln zł, w tym 7 mln zł na wykup 50 tys. sztuk świń od hodowców z tzw. strefy zagrożonej (wówczas było to woj. podlaskie, lubelskie i mazowieckie).
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej