Sergio Mattarella objął urząd prezydenta Włoch
Wybrany w sobotę dwunasty prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella został zaprzysiężony w parlamencie, po czym wygłosił przemówienie programowe.
2015-02-03, 10:16
Posłuchaj
Były sędzia Trybunału Konstytucyjnego przypomniał prawa, jakie gwarantuje Włochom ustawa zasadnicza, której będzie on najwyższym strażnikiem. Z parlamentu prezydent udał się do swojej rezydencji na Kwirynale.
Nowy prezydent wypowiedział rotę przysięgi: "Ślubuję dochować wierności republice i lojalnie przestrzegać jej konstytucji".
W półgodzinnym przemówieniu, przerywanym częstymi oklaskami, które trwały w sumie dziesięć minut, Sergio Mattarella zgodził się na definicję szefa państwa jako arbitra, zapewnił, że będzie bezstronny, apelując jednocześnie o grę fair play do sił politycznych. Podkreślił, że podstawą jedności narodowej, której będzie gwarantem, jest realizacja oczekiwań i pragnień obywateli, szczególnie w dobie kryzysu, który głęboko zranił całe społeczeństwo. Globalne zagrożenie ze strony terroryzmu, stwierdził prezydent Włoch, powinno spotkać się z odpowiedzią całej wspólnoty międzynarodowej. Sergio Mattarella zakończył tradycyjny Niech żyje republika, niech żyją Włochy. Po czym udał się odkrytym samochodem do Kwirynału.
Mało znany prezydent
Sergio Mattarella urodził się w 1941 roku w Palermo. Jego ojciec Bernardo był znanym politykiem włoskiej chadecji, kilka razy, podobnie jak potem on sam, był w latach 50. i 60. ministrem w kolejnych włoskich rządach. Po ukończeniu studiów prawniczych w swym rodzinnym mieście Mattarella wykładał prawo parlamentarne.
REKLAMA
W 1980 roku jego młodszy brat Piersanti, wówczas gubernator Sycylii, został zamordowany w zamachu cosa nostra, która zemściła się na nim za to, że nie ugiął się pod jej szantażem. Ciężko ranny Piersanti zmarł na jego rękach w drodze do szpitala.
To, co wyróżnia wybranego w sobotę Mattarellę spośród wielu poprzednich prezydentów, to fakt, że zanim został w czwartek oficjalnym kandydatem rządzącej centrolewicowej Partii Demokratycznej, był niemal zupełnie nieznany opinii publicznej w kraju.
Większość Włochów nie zna nawet jego głosu. Jeśli w ogóle był dotąd kojarzony, to z poprzednią ordynacją wyborczą, której jest głównym autorem. Od jego nazwiska nazwano ją Mattarellum.
IAR, mw
REKLAMA
REKLAMA