Wenecja: 100 tysięcy osób na inauguracji karnawału

W niedzielę miała miejsce oficjalna inauguracja festiwalu w Wenecji. Otworzył go tzw. Lot Anioła, czyli brawurowy zjazd na linach z dzwonnicy na placu św. Marka w wykonaniu zwyciężczyni konkursu piękności sprzed roku.

2015-02-08, 23:59

Wenecja: 100 tysięcy osób na inauguracji karnawału

Posłuchaj

Początek karnawału w Wenecji - relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wśród wiwatujących tłumów 19-letnia Marianna Serena zjechała na linach w sukni w barwach symbolizujących najważniejsze elementy natury: powietrze, wodę, ziemię i przede wszystkim ogień. W jej kreacji dominował kolor czerwony i pomarańczowy.
Masowemu napływowi turystów z całego świata do Wenecji na tegoroczną edycję największej w Europie zabawy ulicznej pod gołym niebem sprzyja słoneczna pogoda.
W tym roku karnawał dedykowany jest jedzeniu. To nawiązanie do tematu światowej wystawy Expo, która rozpocznie się w Mediolanie 1 maja.

Pierwsze uroczystości związane z karnawałem miały miejsce już w sobotę. Około 70 tys. osób uczestniczyło wtedy w pierwszych imprezach. Sobotnie uroczystości otworzył orszak Marii, czyli dwunastu młodych wenecjanek w historycznych strojach.

Orszak Marii nawiązuje do tradycji obdarowywania przez weneckiego dożę posagiem w postaci klejnotów miejscowych dziewcząt wychodzących za mąż.

Na scenie na placu św. Marka uczestniczki tej parady zostały oficjalnie zaprezentowane mieszkańcom i turystom z całego świata masowo przybyłym na jego inauguracyjne uroczystości. Przez cały karnawał będą one ubiegać się o berło najpiękniejszej. Ta, która wygra konkurs w Ostatki, dostąpi jeszcze dodatkowego zaszczytu oficjalnego otwarcia przyszłorocznego karnawału podczas Lotu Anioła.

REKLAMA

Lot
Lot Anioła z dzwonnicy na placu św. Marka w Wenecji uświetnia rozpoczęcie karnawału, fot. EPA/ANDREA MEROLA

Na czas karnawału, czyli do 17 lutego władze Wenecji wprowadziły ze względów bezpieczeństwa szereg zakazów, między innymi odpalania petard i fajerwerków. Nie wolno także kłaść się na ziemi, rozkładać śpiworów oraz używać wszelkich głośnych urządzeń i instrumentów muzycznych, zakłócających zarówno spokój mieszkańców, jak i uczestników zabaw.

W weneckim Arsenale zainaugurowano w sobotę międzynarodowy karnawał dla dzieci, czyli serię imprez, wystaw i warsztatów przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Tegoroczną jego edycję, dedykowaną muzyce, przygotowało siedem państw, wśród nich Polska.

Polski projekt pod hasłem "Plastic is fantastic" ma charakter edukacyjny. To wystawa połączona z warsztatami. Na sugestywnej, bardzo kolorowej ekspozycji autorstwa projektanta Tomka Wójcika można zobaczyć instrumenty muzyczne i inne przedmioty z materiałów z recyklingu, przede wszystkim z plastiku.

Dzieci mogą tworzyć własne dzieła podczas warsztatów. Prace te staną się potem częścią wystawy, która jest swego rodzaju placem zabaw, zachęcającym do kreatywności.

REKLAMA

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej