Atak zimy w Polsce. Nadal duże utrudnienia na drogach. Terenom nad Zalewem Wiślanym zagraża cofka
W całym kraju panują trudne warunki atmosferyczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał szereg ostrzeżeń w związku z intensywnymi opadami śniegu, zawiejami i zamieciami oraz silnym wiatrem.
2015-02-09, 10:48
Posłuchaj
Jak informuje IMGW, Europa wschodnia jest w zasięgu niżu znad Rosji. Na pozostałym obszarze kontynentu dominuje wyż znad Irlandii. Polska jest na skraju wyżu znad Irlandii, w arktycznej masie powietrza. Z północnego zachodu na południowy wschód, przez obszar kraju przemieszczać się będzie zatoka niżowa z ciepłym frontem atmosferycznym, za którym napływać będzie cieplejsze, polarnomorskie powietrze.
Podwyższony stan wód
Północno-zachodni wiatr przyniósł cofkę wód Zalewu Wiślanego i podwyższenie stanu wód na Żuławach Elbląskich. Rzeki Elbląg i Nogat oraz Kanał Jagielloński przekroczyły stan ostrzegawczy. Starostwo powiatowe w Elblągu zleciło monitorowanie sytuacji.
Najtrudniej, jak zawsze przy cofce, jest na Wyspie Nowakowskiej - w Batorowie i w Nowakowie. Tam woda przekroczyła sześć metrów, do stanu alarmowego brakuje około 20 centymetrów. Na miejscu są strażacy i służby kryzysowe gminy Elbląg.
Jak informuje elbląskie starostwo, zagrożenie występuje w kilku miejscach we wschodniej części powiatu u ujścia rzek do Zalewu Wiślanego. Wały przeciwpowodziowe powinny przetrwać falę nawet do 7 metrów. Pod warunkiem, że nie są uszkodzone prze bobry, plagę Żuław.
Trudne warunki na drogach
Warmia i Mazury walczą z obfitymi opadami śniegu. Najsłabsza widoczność jest w okolicach Elbląga i Pasłęka - miejscami spadła do niespełna 400 metrów. Ślisko na wielu głównych trasach regionu . Na drogach krajowych pracuje 46 pługów i pługopiaskarek. - Dużo pracy mamy również na trasach wojewódzkich - mówi Małgorzata Niszczak z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Najgorzej jest jednak na bocznych i lokalnych drogach, które w większości są zaśnieżone i bardzo śliskie.
REKLAMA
Intensywne opady śniegu i porywisty wiatr w górach. Ostrzeżenie w tej sprawie wydało Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Najbardziej intensywnych opadów należy spodziewać się w Beskidach, gdzie może spaść nawet 20 centymetrów śniegu. Powyżej górnej granicy lasu i w partiach szczytowych gór, wiatr może być porywisty. GOPR apeluje do turystów by uwzględnić warunki jakie panują w górach planując wycieczki. Proszą także o zachowanie ostrożności na stokach narciarskich. Na Babiej Górze, najwyższym szczycie Beskidów obowiązuje III stopień
zagrożenia lawinowego. Oznacza to możliwość samoczynnego schodzenia
lawin o średnim a nawet dużym rozmiarze.
Ostatniej doby także w Tatrach i na Podhalu spadło prawie 30 cm śniegu. Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi śnieżycami. Takiego ataku zimy jak w miniony weekend nie było na Podhalu od bardzo dawna. Miejscami opady były tak intensywne że widoczność ograniczała się do kilkunastu metrów. Na Podhalu dawał się również we znaki silny wiatr który miejscami tworzył spore zaspy śnieżne.
Zobacz atak zimy w Polsce:
TVN24/x-news
REKLAMA
Szczegółowa prognoza pogody
W poniedziałek w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady śniegu, od zachodu kraju przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, a miejscami możliwy marznący deszcz, powodujący gołoledź. Na południu opady śniegu okresami o natężeniu umiarkowanym, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na Śląsku do 6 cm, a w rejonie Sudetów do 15 cm. Rano oraz wieczorem lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temp. maks. od -2 st. na południu do 0 st. w centrum i do 4, 5 st. na północnym zachodzie i na wybrzeżu. W dolinach karpackich lokalnie -5 st. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, porywisty, północno-zachodni.
W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami w północno-zachodniej połowie kraju. Na południowym wschodzie opady śniegu. W Karpatach opady śniegu okresami o natężeniu umiarkowanym, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 12 cm. W pasie od Mazur i Podlasia przez Mazowsze po Dolny Śląsk i południe Wielkopolski okresami opady deszczu ze śniegiem lub mżawki, a miejscami opady marznące, powodujące gołoledź. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temp. min. od -5 st. na południowym wschodzie i w dolinach karpackich do 0 st. w centrum i do 2 st. na zachodzie oraz nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu ze śniegiem lub mżawki, na południowym wschodzie również opady marznące, powodujące gołoledź. Jedynie na północy kraju na ogół bez opadów. Rano, a także wieczorem, lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temp. maks. przeważnie od 1 do 3 st., nad morzem do 4 st., tylko w dolinach karpackich lokalnie -1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.
REKLAMA
Warszawa
W poniedziałek zachmurzenie duże. Okresami opady śniegu i śniegu z deszczem, przejściowo również marznący deszcz, powodujący gołoledź. Wieczorem lokalnie możliwe mgły. Temp. maks. 0 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W nocy zachmurzenie duże. Okresami opady śniegu, przejściowo również marznący deszcz, powodujący gołoledź. Lokalnie możliwe mgły. Temp. min. 0 st. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.
We wtorek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Temp. maks. 3 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
IAR,PAP,kh
REKLAMA