Przywódcy UE o Ukrainie. "To kluczowa chwila"

- Porozumienie z Mińska jest dobrą wiadomością - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk przed rozpoczęciem szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Sytuacja na Ukrainie to jeden z tematów spotkania przywódców europejskich. Szczyt UE rozpoczął się po godz. 16.

2015-02-12, 16:28

Przywódcy UE o Ukrainie. "To kluczowa chwila"

Posłuchaj

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk: porozumienie z Mińska jest dobrą wiadomością, która daje nadzieję. Nadzieja jest dobra, ale nie wystarcza. Prawdziwym testem będzie przestrzeganie zasad zawieszenia broni w terenie. Jak wiadomo, pierwsze porozumienie z Mińska nie było przestrzegane. Moim zdaniem, musimy być ostrożni (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Nadzieja jest dobra, ale to za mało - powiedział Tusk. Zaznaczył, że pierwsze porozumienie o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy nie było przestrzegane. Zwrócił uwagę, że prawdziwym testem obecnego porozumienia będzie przerwanie walk na Ukrainie.

- Jest jasne, że pytanie dotyczące Ukrainy jest w centrum naszej uwagi, ponieważ nie dotyczy tylko naszej solidarności z ofiarami, ale w długiej perspektywie to dotyczy również całego geopolitycznego porządku w Europie ustanowionego po 1989 roku - dodał Tusk. Ocenił, że wszystko w tym przypadku ma związek z europejskim bezpieczeństwem. - Agresja rosyjska i walki we wschodniej Ukrainie są jasnym zagrożeniem pokoju w Europie - podkreślił szef Rady Europejskiej.

Po godzinie 16 w Brukseli rozpoczął się szczyt przywódców UE. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Francji Francois Hollande mają zrelacjonować wynik rozmów z Mińska.

REKLAMA

Gościem
Gościem szczytu UE jest prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Foto: EPA/STEPHANIE LECOCQ

W Mińsku uzgodniono rozejm. Poroszenko: Ukraina ma odzyskać granicę>>>

Hollande: jesteśmy w kluczowym momencie

prsa:repo

Prezydent
Prezydent Francji Francois Hollande uważa, że porozumienie z Mińska nie gwarantuje trwałego sukcesu w sprawie Ukrainy. Foto: EPA/STEPHANIE LECOCQ

prsa:repo

Przed rozpoczęciem obrad prezydent Francji powiedział, że porozumienie z Mińska "nie gwarantuje trwałego sukcesu". Według niego najbliższe godziny będą decydujące. - Zakłada się, że nadal będziemy czujni, że będziemy wywierać presję i kontynuować ruchy, co do których podjęto zobowiązania. Jesteśmy w kluczowym momencie - dodał. Jego zdaniem, porozumienie "to więcej niż promyk nadziei", ale "wszystko może się jeszcze rozstrzygnąć w ten lub inny sposób", a "najbliższe godziny będą decydujące".
Nie wymieniając Rosji ani Ukrainy Hollande zaznaczył, że odpowiedzialność spoczywa na tych, którzy podpisali porozumienie. - W następnych dniach bardzo ważne będzie, byśmy nadal wywierali odpowiednią presję i zachowali czujność niezbędną do tego, by na Ukrainie był pokój. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze - zapewnił.

Cameron: ważniejsze od słów na papierze konkretne działania

REKLAMA

Premier
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron mówi, że ważniejsze od słów na papierze ważniejsze są konkretne działania. Foto: EPA/STEPHANIE LECOCQ

Zdaniem szefa brytyjskiego rządu Davida Camerona, "bardziej niż słowa zapisane na papierze będą się liczyć faktyczne działania". - Jeżeli będzie to autentyczne zawieszenie broni, to będzie to powód do zadowolenia. Ale bardziej niż słowa na kawałku papieru liczą się działania na miejscu - powiedział Cameron.
Jego zdaniem na razie nie należy dyskutować o złagodzeniu unijnych sankcji wobec Rosji. - Prezydent Władimir Putin musi wiedzieć, że jeśli nie zmieni się jego zachowanie, to sankcje, które obowiązują, nie zostaną zmienione - dodał.
Podkreślił, że podziękowania należą się prezydentowi Francji Fransois Hollande'owi i niemieckiej kanclerz Angeli Merkel za "ciężką pracę, jaką włożyli" w negocjacje.

Merkel: porozumienie daje "iskierkę nadziei"

prsa:repo

Kanclerz
Kanclerz Niemiec Angela Merkel mówi, że porozumienie z Mińska jest "iskierką nadziei" foto: EPA/STEPHANIE LECOCQ

prsa:repo

Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel potrzeba jeszcze wiele pracy, by na wschodzie Ukrainy zapanował pokój. Według niej, porozumienie z Mińska, daje jednak "iskierkę nadziei". - Nie mam złudzeń, my nie mamy złudzeń: potrzeba jeszcze bardzo dużo pracy. Zaistniała jednak realna szansa na zwrot ku dobremu - powiedziała Merkel. Jak zaznaczyła, Niemcy i Francja pokazały, że wspólnie z UE mogą wnieść wkład w rozwiązanie kryzysu.

KRYZYS UKRAIŃSKI: SERWIS SPECJALNY >>>

REKLAMA

W białoruskiej stolicy ustalono, że do 15 lutego ma nastąpić przerwanie walk na Wschodzie Ukrainy i wycofanie ciężkiej artylerii z linii walk. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oznajmił, że w ciągu 19 dni dojdzie do wymiany wszystkich jeńców. Na wolność ma wyjść również ukraińska pilotka Nadieżda Sawczenko, która przebywa w rosyjskim areszcie.

IAR/PAP/asop

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej