Po raz czwarty obchodzimy Światowy Dzień Radia
Dzień ten upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. Pierwsze obchody odbyły się 13 lutego 2012 roku.
2015-02-13, 09:45
Posłuchaj
Święto to zostało proklamowane z inicjatywy Hiszpanii przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku. W ten sposób chciano zwrócić uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa.
Jak wyjaśnił Tomasz Komorowski z Polskiego Komitetu ds. UNESCO, radio ma największy zasięg, dociera do 95 proc. mieszkańców naszej planety stając się w ten sposób potężnym, a jednocześnie niskobudżetowym narzędziem komunikacji, dostępnym także dla społeczności żyjących w odległych od cywilizacji regionach świata oraz dla grup szczególnych potrzeb - ludzi niepiśmiennych, niepełnosprawnych czy pozbawionych dostępu do wysokich technologii. Nawet w krajach o najniższym stopniu rozwoju ponad 75 proc. gospodarstw domowych ma odbiornik radiowy lub dostęp do niego. Kilka z rozgłośni afrykańskich może poszczycić się ponad milionowym gronem słuchaczy.
Według UNESCO największym wyzwaniem, z jakim radio musi zmierzyć się współcześnie, jest wciągnięcie do współpracy młodych ludzi, pomiędzy 10. a 24. rokiem życia. Stanowią oni w tej chwili czwartą część populacji świata - ok. 1,8 mld osób. W Afryce w tej grupie wiekowej znajduje się 60 proc. mieszkańców (w Afryce Subsaharyjskiej - 70 proc.), na Bliskim Wschodzie, w Azji i Ameryce Południowej - ponad 40 proc.
UNESCO w Światowym Dniu Radia zachęca młodzież do słuchania radia i do angażowania się w pracę zwłaszcza lokalnych radiostacji. Ma w tym dopomóc zestaw edukacyjny "Łączenie pokoleń za pomocą radia". Jest on udostępniony w portalu UNESCO bezpłatnie. Może z niego skorzystać każdy, kto chciałby uzyskać wiedzę i narzędzia potrzebne do tworzenia radia dla i z udziałem młodych ludzi, a także poznać uwarunkowania prawne takiej współpracy.
IAR, kk