UE: szef Eurogrupy pesymistą w sprawie porozumienia z Grecją

- Szef Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział, że jest pesymistą w sprawie zawarcia porozumienia z Grecją na najbliższym spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro, które odbędzie się 16 lutego w Brukseli. Będzie ono poświęcone dalszemu wsparciu finansowemu Aten.

2015-02-13, 17:45

UE: szef Eurogrupy pesymistą w sprawie porozumienia z Grecją
Na szczycie UE w Brukseli greckiemu premierowi Aleksisowi Ciprasowi uśmiech nie schodził z twarzy, ale jego żądania nie znajdują zrozumienia, zwłaszcza tych państw, które musiały zacisnąć pasa i przeprowadzić reformy. Z prawej premier Danii Helle Thorning Schmid. Z lewej szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini i premier Włoch Matteo Renzi. Foto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Posłuchaj

Grecja rozmawia o pomocy finansowej - Beata Płomecka (IAR) z Brukseli
+
Dodaj do playlisty

- Jestem bardzo pesymistycznie nastawiony w kwestii tego konkretnego etapu rozmów. Grecy mają bardzo duże ambicje, lecz biorąc pod uwagę stan greckiej gospodarki ich możliwości są ograniczone. Nie wiem, czy dojdziemy w poniedziałek do porozumienia - powiedział Dijsselbloem w holenderskiej telewizji publicznej NOS.

Obecny program pomocowy Grecji kończy się 28 lutego i aby mógł być przedłużony, potrzeba zgody parlamentów kilku państw członkowskich eurolandu. Dlatego jako ostateczny dzień porozumienia wskazywany jest 16 lutego, kiedy zaplanowano kolejne spotkanie Eurogrupy (w jej skład wchodzą ministrowie finansów z państw strefy euro).

Grecki rząd pod kierownictwem lidera lewicowej Syrizy Aleksisa Ciprasa domaga się zmiany warunków międzynarodowej pomocy, w tym m.in. restrukturyzacji zadłużenia kraju. Ateny chcą tzw. porozumienia pomostowego zamiast nadzorowanego przez trojkę (Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) obecnego programu pomocowego.
Po burzliwym - jak pisze AFP - spotkaniu z 12 lutego, na marginesie szczytu UE, Dijsselbloem i premier Cipras uzgodnili, że następnego dnia rozpoczną się prace w celu poszukiwania "wspólnej płaszczyzny" pomiędzy obecnym programem a propozycjami Grecji.
- Pożyczymy pieniądze jedynie wtedy, gdy nastąpi poprawa i nowe reformy zostaną wdrożone. To rząd grecki musi zrobić pierwszy krok - powiedział szef Eurogrupy, przypominając jednocześnie, że "grecki gabinet wyraźnie oznajmił, że nie zamierza odnowić obecnie istniejącego programu".
Eurogrupa stoi na stanowisku, że "nie ma możliwości zmian programu, gdy trwa jego realizacja" - dodał Dijsselbloem. Z kolei - jak pisze AFP - wysoki rangą przedstawiciel UE powiedział, pod warunkiem zachowania anonimowości, że opcją jest możliwość nieprzedłużania obecnego programu pomocowego i przedyskutowanie nowego programu.

W UE nie ma zgody na rezygnację Grecji z reform. Przeciwne są zwłaszcza takie kraje jak Hiszpania, Portugalia, Irlandia, które otrzymały finansową pomoc, ale musiały przeprowadzić reformy, wdrożyć znaczne oszczędności i nie widzą powodów, dla których Grecja miałaby być traktowana inaczej.

REKLAMA

JU/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej