Coraz więcej muzułmanów na Wyspach. Co piąty nigdy nie pracował

Liczba muzułmanów w Wielkiej Brytanii niemal podwoiła się między 2001 a 2011 rokiem. Stanowią oni około 5 proc. brytyjskiego społeczeństwa, ale udział ten może znacząco rosnąć ze względu na strukturę demograficzną mniejszości muzułmańskiej.

2015-02-14, 10:14

Coraz więcej muzułmanów na Wyspach. Co piąty nigdy nie pracował
. Foto: Glow Images/East News

Raport na temat struktury demograficznej brytyjskich muzułmanów został przygotowany przez Brytyjską Radę Muzułmanów (Muslim Council of Britain) w oparciu o dane ze spisu ludności przeprowadzonego w 2011 roku. To pierwszy tak szczegółowy obraz muzułmańskiej mniejszości w Wielkiej Brytanii.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

Co czwarty nie uważa się za Brytyjczyka

Przygotowanie go było możliwe dzięki uwzględnieniu w spisie po raz pierwszy pytania o wyznanie. Odpowiedziało na nie 92 proc. mieszkańców kraju, co pozwala z dużym prawdopodobieństwem przedstawić przekrój tej mniejszości.

REKLAMA

Według raportu w samej Anglii mieszkało w 2011 roku 2,7 mln muzułmanów. Do tego w Szkocji było ich 77 tys., w Walii około 46 tys. a w Irlandii Północnej 3,8 tys. Jeszcze 10 lat wcześniej liczba muzułmanów w całej Wielkiej Brytanii szacowana była na 1,55 mln.Co istotne, połowa brytyjskich muzułmanów urodziła się na Wyspach, a za Brytyjczyków uważa się 73 proc. z nich.

Dużo młodych

Choć odsetek muzułmanów w całości społeczeństwa jest wciąż niewielki (około 5 proc.), to z raportu jasno wynika, że już w perspektywie jednego pokolenia udział ten może się nawet podwoić. W grupie wiekowej do 4 lat muzułmanie stanowili bowiem ponad 9 proc. ludności. W grupie od 5 do 15 lat było to ponad 8 proc.

Oznacza to, że co trzeci brytyjski muzułmanin ma poniżej 15 lat. Wśród wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii udział osób w tym wieku wynosi około 20 proc.

Choć zdecydowanie najwięcej muzułmanów mieszka w Londynie (nieco ponad milion osób), to za najbardziej muzułmańskie miasto w Wielkiej Brytanii można uznać Birmingham, gdzie w dwóch okręgach wyborczych muzułmanie stanowią połowę uprawnionych do głosowania. W całym kraju jest 26 okręgów wyborczych, w których muzułmanie stanowią przynajmniej 20 proc. uprawnionych do głosowania.

REKLAMA

Wielu nigdy nie pracowało

Raport, oprócz czystej demografii, dotyka również problemów socjalno-ekonomicznych muzułmańskiej mniejszości. Według raportu aż 21 proc. z nich nigdy nie pracowało, niecałe 20 proc. było zatrudnionych na pełen etat, a tylko 5,5 proc. pracowało w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.

Aż 28 proc. muzułmanów mieszka w mieszkaniach socjalnych, podczas gdy 30 proc. wynajmuje mieszkanie na rynku prywatnym, a 5 proc. muzułmanów mieszka na stałe w różnego rodzaju hostelach lub schroniskach dla bezdomnych. Blisko połowa muzułmanów mieszka w rejonach uznawanych za najbardziej niebezpieczne, a tylko 1,7 proc. w rejonach o najmniejszym poziomie przestępczości.

„Przejawy wrogości”

Według Muslim Council of Britain raport akcentuje szereg problemów dotykających brytyjskich muzułmanów, na które rządzący powinni zwrócić uwagę, w tym przede wszystkim na kwestie ekonomiczne, ale również na problemy związane z dyskryminacją oraz przejawy jawnej wrogości wobec muzułmanów.

Nastroje antyislamskie zaostrzył również obecny konflikt na Bliskim Wschodzie, w tym przede wszystkim liczne przypadki wyjazdu brytyjskich muzułmanów w celu dołączenia do Państwa Islamskiego (IS). W reakcji na to rząd zapowiedział wprowadzenie dla tych osób zakazu powrotu do Wielkiej Brytanii w związku z potencjalnym prowadzeniem przez nie działalności terrorystycznej. W ostatnich miesiącach dochodziło do licznych zatrzymań muzułmanów pod zarzutem działalności terrorystycznej.

REKLAMA

pp/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej