Rosja pożegnała Borysa Niemcowa. "Bohaterowie nie umierają"

W Moskwie pochowano we wtorek Borysa Niemcowa - zastrzelonego w piątek lidera opozycji demokratycznej w Rosji. Niektórym europejskim politykom, w tym Bogdanowi Borusewiczowi, władze rosyjskie uniemożliwiły udział w uroczystościach żałobnych.

2015-03-03, 22:26

Rosja pożegnała Borysa Niemcowa. "Bohaterowie nie umierają"

Posłuchaj

Rosja pożegnała Borysa Niemcowa - korespondencja Włodzimierza Paca (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Tysiące ludzi przyszły do Muzeum i Centrum Społecznego im. Andrieja Sacharowa w Moskwie na świecką uroczystość żałobną, aby pożegnać Niemcowa. Przybyło wiele delegacji zagranicznych, choć nie wszystkich europejskich polityków, którzy chcieli oddać hołd zamordowanemu, wpuszczono do Rosji. Unia Europejska zarzuciła w tym kontekście władzom rosyjskim łamanie zasad. Polskie MSZ zaprotestowało przeciwko niewpuszczeniu do Rosji marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

Polskę reprezentowali na uroczystościach pogrzebowych: przedstawiciel prezydenta RP, jego doradca Jan Lityński oraz wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik, który odczytał list marszałka Borusewicza do rodziny i przyjaciół Niemcowa oraz uczestników uroczystości pogrzebowych.

Bogdan Borusewicz: Rosja to nie tylko Putin >>>

Przemawiając nad otwartą trumną z ciałem Niemcowa, ambasador Stanów Zjednoczonych w Federacji Rosyjskiej John F. Tefft podkreślił ogromny szacunek, jakim tego opozycyjnego polityka darzyli prezydent Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry. Amerykański dyplomata ocenił, że Niemcow "reprezentował to, co najlepsze w Rosji".

REKLAMA

Jeden z liderów opozycji w Rosji, były premier Michaił Kasjanow o Borysie Niemcowie (Otwarta Rosja)

W imieniu Unii Europejskiej tragicznie zmarłego opozycjonistę pożegnał jej ambasador w Rosji Vygaudas Uszackas. Określił on Niemcowa jako wybitnego polityka, patriotę Rosji i przyjaciela UE. - Wierzył w Rosję otwartą na świat. Był politykiem przez duże "P" - powiedział Uszackas.

Ambasador UE w Rosji Vygaudas Uszackas o Borysie Niemcowie (Otwarta Rosja)

REKLAMA

Nad trumną Niemcowa pochylili głowy także były premier Wielkiej Brytanii John Major i urzędujący minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius. Szef dyplomacji litewskiej podkreślił, że zamordowany polityk wierzył w Rosję. - Mówił, że w Rosji reformy są nieodwracalne, jeśli nie zaczną strzelać. Można zabić człowieka, ale nie można zabić dążenia do wolności - dodał Linkeviczius.

W imieniu rządu Rosji zamordowanego przywódcę opozycji pożegnali wicepremierzy Arkadij Dworkowicz i Siergiej Prichodźko. Do Centrum Sacharowa przybyła też Natalia Timakowa, sekretarz prasowa premiera Dmitrija Miedwiediewa, i przewodniczący Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji Michaił Fiedotow.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik o Borysie Niemcowie (Otwarta Rosja)

REKLAMA

Obecni byli też najbliżsi sojusznicy polityczni Niemcowa, w tym były premier Rosji Michaił Kasjanow i lider ruchu Solidarność Ilja Jaszyn. - Borys Niemcow był najwybitniejszym przedstawicielem rosyjskiej opozycji, jej przywódcą. Dla wielu stał się wrogiem, gdyż niósł prawdę. A prawda wielu osobom się nie podoba - oznajmił Kasjanow. Były szef rządu podkreślił, że Niemcow "całe swoje życie poświęcił walce z przemocą, korupcją i bezprawiem". - Zabójstwo było odwetem za to, co robił - dodał.

Źródło: RUPTLY/x-news

REKLAMA

Po świeckiej uroczystości żałobnej w Centrum Sacharowa Niemcow został pochowany na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina i bliscy. Na grobie złożono dziesiątki wieńców ze wstęgami w barwach narodowych Rosji. Według dziennika "Wiedomosti" na pogrzebie obecnych było około 600 osób, z czego jedną trzecią stanowili dziennikarze. Wśród gości z zagranicy obecni byli Jan Lityński i Konrad Pawlik.

Doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego Jan Lityński o Borysie Niemcowie (Otwarta Rosja)

Polskie MSZ wystosowało notę protestacyjną do ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie w związku z odmową wjazdu na teren Rosji marszałkowi Borusewiczowi. Według ambasady rosyjskiej marszałek został wpisany na listę osób objętych zakazem wjazdu do Rosji w odpowiedzi na wprowadzenie sankcji wizowych przez UE.

REKLAMA

Ambasador USA w Rosji John F. Tefft o Borysie Niemcowie (Otwarta Rosja)

To nieprzyjemny zgrzyt - tak zakaz wjazdu do Rosji dla Bogdana Borusewicza skomentował marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Poinformował, że w porozumieniu z Borusewiczem zdecydował w poniedziałek, iż na uroczystościach pogrzebowych nie będzie delegacji parlamentu. - Inny kraj nie będzie decydował o składzie polskiej delegacji parlamentarnej i wobec tego takiej delegacji w ogóle nie będzie - mówił Sikorski.

Rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznych Maja Kocijanczicz podkreśliła, że odmowa wpuszczenia do Rosji polityków UE i przedstawicieli krajów członkowskich, którzy chcieli wziąć udział w pogrzebie Niemcowa, to jawne złamanie podstawowych zasad. Także łotewska europosłanka Sandra Kalniete, która miała reprezentować na uroczystościach w Moskwie centroprawicową Europejską Partię Ludową, nie została wpuszczona do Rosji. - Odmówienie kilku osobom, w tym np. eurodeputowanej Sandrze Kalniete, wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej jest jawnym złamaniem podstawowych zasad - powiedziała Kocijanczicz.

REKLAMA

Dodała, że uzasadnienie, jakie rosyjskie władze podały w przypadku Kalniete, "sugeruje, że stanowi ona zagrożenie dla bezpieczeństwa, dla porządku publicznego w Federacji Rosyjskiej, co nie wydaje się wiarygodnym wyjaśnieniem". - Nie jest to również w zgodzie z duchem porozumienia o ułatwieniach wizowych, które wciąż obowiązuje pomiędzy UE a Rosją i promuje kontakty międzyludzkie - dodała rzeczniczka.

Sejm uczcił pamięć Borysa Niemcowa

Pamięć Niemcowa minutą ciszy uczcił polski Sejm. W jednogłośnie przyjętej uchwale posłowie wyrazili oczekiwanie, że okoliczności śmierci rosyjskiego opozycjonisty zostaną wyjaśnione, a sprawcy nie pozostaną bezkarni.

Dyrektor PISM: dyktatura w Rosji staje się coraz gorsza. Zachód musi zareagować >>>

O międzynarodowe śledztwo w sprawie zabójstwa Niemcowa zaapelowała Europejska Partia Ludowa. Wiceprzewodniczący EPL, eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski (PO) poinformował, że apel ten zawarto w rezolucji, która została przyjęta przez zgromadzenie polityczne tej partii, zrzeszającej 78 ugrupowań politycznych z 39 państw, w tym PO i PSL.

REKLAMA

---------

Większość filmów zamieszczonych w artykule pochodzi ze stacji Otwarta Rosja.  W 2001 Michaił Chodorkowski powołał tę charytatywną fundację dla realizacji projektów z obszaru kultury i edukacji oraz rozwoju intelektualnego potencjału kraju. Dzisiaj jest to społecznościowy projekt sieciowy, na stronie www.openrussia.org deklaruje: Do otwartej platformy może przystąpić każdy, kto chce działać na rzecz przywrócenia w Rosji państwa prawa, uczciwych wyborów, kadencyjnej zmiany władz i poszanowania praw człowieka. Otwarta Rosja - to platforma wspólnych działań, mających na rzecz powrotu Rosji na europejską drogę rozwoju, uczynienia z niej kraju, w którym można będzie żyć bez wstydu.

PAP/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej