Pakistan całkowicie zniósł moratorium na karę śmierci. 8 tysięcy skazanych straci życie?

Pakistan całkowicie zniósł moratorium na karę śmierci, obowiązujące od 2008 roku - poinformował wysoki przedstawiciel pakistańskiego MSW. Zniesienie moratorium skrytykowali działacze praw człowieka.

2015-03-10, 15:13

Pakistan całkowicie zniósł moratorium na karę śmierci. 8 tysięcy skazanych straci życie?
Zwolennicy Mumtaza Kadriego, skazanego na śmierć za zabójstwo gubernatora stanu Pendżab Salmana Taseera, który dążył do złagodzenia restrykcyjnego prawa ws. bluźnierstwa. Dla konserwatywnych Pakistańczyków Kadri stał się "bohaterem". . Foto: PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Po napadzie talibów na szkołę w Peszawarze, gdzie w połowie grudnia zginęły 153 osoby, władze częściowo zniosły moratorium, pozwalając na egzekucje jedynie w przypadkach terroryzmu. W innych sprawach nadal obowiązywało moratorium.
Organizacje obrony praw człowieka, ONZ i Unia Europejska skrytykowały to częściowe zniesienie moratorium i szybkie przeprowadzenie egzekucji.

"Szokująca łatwość"

Mimo tych protestów "rząd zniósł moratorium na wykonywanie kary głównej" - powiedział agencji AFP przedstawiciel pakistańskiego MSW.
- MSW nakazało władzom prowincji przeprowadzenie egzekucji wszystkich więźniów skazanych na karę śmierci, których podania o ułaskawienie zostały odrzucone - dodał. Informację tę potwierdziło drugie źródło rządowe.
- Łatwość, z jaką rząd wycofał się ze swoich zobowiązań dwa miesiące temu, jest szokująca - powiedziała Sarah Belal, prawniczka z organizacji pozarządowej Projekt Sprawiedliwości w Pakistanie (JPP), występującej w obronie licznych skazanych na karę śmierci.

8 tysięcy skazanych

Według Amnesty International na wykonanie kary śmierci oczekuje w 200-milionowym Pakistanie prawie 8 000 skazanych. W biurze prezydenta Mamnoona Hussaina na odpowiedź czeka ponad 500 wniosków o ułaskawienie, a 19 już zostało według JPP odrzuconych.
Utrzymanie moratorium uważano za jeden z kluczowych warunków, które umożliwiły Pakistanowi uzyskanie ponad rok temu preferencji taryfowych w eksporcie wielu różnych dóbr, w tym tkanin, do UE będącej jego głównym partnerem gospodarczym.
W zeszłym roku sprzedaż tekstyliów, głównie do Europy, oszacowano na około 10 mld euro. Tekstylia stanowią ponad połowę pakistańskiego eksportu.

JU/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej