Niewolnicza praca dzieci w fabrykach H&M? Human Rights Watch: Kambodża łamie prawo pracy

2015-03-12, 13:36

Niewolnicza praca dzieci w fabrykach H&M? Human Rights Watch: Kambodża łamie prawo pracy
. Foto: Glow Images/East News

Międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka Human Rights Watch zarzuca producentom odzieży nagminne łamanie praw pracowniczych.

Fabryki tekstylne w Kambodży produkują ubrania dla wielu światowych sieci odzieżowych. Kambodżańskie dzieci pracują niemal w niewolniczych warunkach dla - znanego również i w Polsce - szwedzkiego potentata odzieżowego H&M.

Przedstawiciele Human Rights Watch przeprowadzili wywiady z pracownikami 73 fabryk tekstylnych w Kambodży, wykonujących zamówienia między innymi dla H&M. Wynika z nich, że nawet dzieciom poniżej 15. roku życia narzuca się nieludzkie tempo i normy pracy. Relacje mówią też o brutalnym traktowaniu dzieci i ich zastraszaniu. Zdaniem HRW, najgorsza sytuacja panuje w niewielkich wytwórniach, do których rzadko lub prawie nigdy nie trafiają inspekcje pracy.

Zakaz tworzenia związków zawodowych

Z wywiadów wynika także, że na porządku dziennym jest: molestowanie seksualne pracowników, zmuszanie do pracy w nadgodzinach i brak możliwości choćby krótkiego odpoczynku w trakcie pracy. Niektóre fabryki zabraniają tworzenia związków zawodowych.

Human Right Watch wzywa Szwedów, by wymusili kontrole w kambodżańskich fabrykach wykonujących zamówienia dla nich. Powinny być one przeprowadzane w taki sposób, by skarżący się pracownicy mogli pozostać anonimowi dla pracodawców.

Zarzuty korzystania z pracy dzieci i dorosłych w niedopuszczalnych warunkach są wysuwane wobec H&M nie pierwszy raz. W 2011 roku pojawiły się doniesienia, że w jednej z kambodżańskich wytwórni pracującej dla szwedzkiego odbiorcy pracownicy zaczęli tracić przytomność z powodu wyczerpania i wdychania wyziewów substancji chemicznych stosowanych w produkcji. Z kolei w fabrykach w Uzbekistanie i Bangladeszu zatrudniano12-letnie dzieci, które pracowały nawet po 14 godzin za głodowe stawki.

Nowoczesne prawo?

- Mimo że Kambodża ma nowoczesne prawo pracy chroniące pracowników, wiele fabryk nie stosuje się do jego przepisów - mówi przedstawicielka HRW Aruna Kashyap. Według niej, najbardziej poszkodowane są kobiety, co nie może dziwić zważywszy, że w większości firm stanowią one 90 procent załogi.

Raport Human Rights Watch w sprawie warunków pracy w kambodżańskich fabrykach odzieży liczy 140 stron.

W Kambodży jest 1200 firm tekstylnych zatrudniających łącznie 700 tysięcy pracowników. W ubiegłym roku wartość eksportu w tej branży wyniosła 5 miliardów 700 milionów dolarów.

IAR,kh

Polecane

Wróć do strony głównej