Minister obrony narodowej: bardzo potrzebujemy obrony przeciwlotniczej na miarę XXI wieku

Jak powiedział w radiowej Trójce szef MON Tomasz Siemoniak, nie jest jeszcze powiedziane, że to amerykańskie rakiety Patriot zostaną wybrane w ramach systemu obrony powietrznej Polski.

2015-03-17, 10:07

Minister obrony narodowej: bardzo potrzebujemy obrony przeciwlotniczej na miarę XXI wieku
Wyrzutnia rakietowa typu Patriot . Foto: Ministerie van Defensie/Stephan de Bruijn/Flickr

Posłuchaj

Szef MON Tomasz Siemoniak o decyzjach ws. systemu obrony przeciwlotniczej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty

Pod koniec miesiąca amerykańskie rakiety Patriot trafią do Polski na ćwiczenia w ramach programu Atlantic Resolve. - Od ponad roku wspólnie z Amerykanami mamy bardzo intensywny program ćwiczeń - przypomniał w radiowej Trójce szef MON.

Tomasz Siemoniak wyjaśnił, że przećwiczone zostanie przerzucenie baterii przeciwlotniczej do Polski. Ćwiczenia odbędą się pod Warszawą.

Na pytanie, czy wykorzystanie rakiet Patriot w ćwiczeniach oznacza, że to one zostaną wybrane przez Polskę do systemu obrony powietrznej opartego na rakietach średniego zasięgu, powiedział, że nie obliguje nas współpraca z USA i wciąż jeszcze są analizowane oferty. Oprócz oferty amerykańskiej MON ma do wyboru francuski system SAMP/T.

Minister zapowiedział, że do końca kwietnia zespół, który rozpatruje oferty, wyda rekomendację.

REKLAMA

- Bardzo potrzebujemy obrony przeciwlotniczej na miarę XXI wieku, jest to priorytet od trzech lat - podkreślił Tomasz Siemoniak. - To nie jest tylko zakup określonego sprzętu, ale jest to płaszczyzna głębokiej współpracy z rządami. Trzeba patrzeć na to bardzo kompleksowo - dodał.

Gość Trójki zaznaczył, że to będzie największe przedsięwzięcie w historii polskiej obronności.

Szef MON mówił również o przetargu na śmigłowce wielozadaniowe. Jak wyjaśnił, trwa praca nad oceną trzech ofert i w ciągu kilku tygodni poznamy jej wynik.

Tomasz Siemoniak powiedział także, że nie ma projektu powrotu do zasadniczej służby wojskowej. Dodał jednak, że powrócono do szkolenia rezerwistów. - Z roku na rok przewidujemy systematyczne zwiększanie liczby szkolonych rezerwistów, by osiągnąć poziom 35-40 tysięcy szkolonych rocznie - zapowiedział.

REKLAMA

Trójka, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej