Kijów: areszty na posiedzeniu rządu. Dwóch podejrzanych o korupcję
Dwaj członkowie ukraińskiego rządu zostali aresztowani podczas posiedzenia Rady Ministrów w związku z podejrzeniami o korupcję. Stało się to w obecności kamer telewizyjnych.
2015-03-25, 13:34
Posłuchaj
KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
Zatrzymani to szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Serhij Boczkowski i jego zastępca Wasyl Stojecki. Premier Arsenij Jaceniuk poinformował, że rząd podjął jednocześnie decyzję o odsunięciu od wykonywania obowiązków służbowych co do naczelników wszystkich obwodowych delegatur służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.
Urzędnikom odczytano zarzuty, założono kajdanki i wyprowadzono ich z sali posiedzeń.
W Służbie do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych miała zostać przy tym zbudowana piramida korupcyjna. Każdy z obwodów zbierał odpowiednią sumę z łapówek, która była przekazywana do kierownictwa w stolicy.
Schemat korupcyjny
Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow wyjaśnił po aresztowaniu, że Boczkowski i jego zastępca są podejrzani o korupcję przy zakupie paliw dla ich resortu; mieli je nabywać po znacznie zawyżonych cenach.
- W ramach prostego systemu zakupy dokonywane były przez firmę prywatną. Dzieliła się ona zyskami z firmą zarejestrowaną w raju podatkowym na wyspie Jersey. Stamtąd pieniądze płynęły do innej firmy, należącej do Stojeckiego i Boczkowskiego, po czym były umieszczane na kontach w bankach na Cyprze. Oto oryginały kart przypisanych do tych kont - oświadczył Awakow prezentując karty.
- Ustalono, że przedsiębiorstwa, które proponowały niższe ceny paliw, nie były dopuszczane do przetargów. Po zbadaniu materiałów tej sprawy ustalono także, że po przelaniu przez Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych środków (za nabyte paliwa) na konta przedsiębiorstw Łukoil i Alians, przelewały one pieniądze pomniejszone o 15-20 proc. na konta zagranicznych firm. Te z kolei przekazywały część skradzionych środków na konta osobiste Boczkowskiego i jego zastępcy - powiedział Awakow.
Spółki na Cyprze
Premier Jaceniuk poinformował, że w związku ze skandalem ma zamiar zwrócić się z prośbą o pomoc do partnerów zagranicznych.
- Zwrócę się do naszych amerykańskich i europejskich partnerów, by pomogli nam prześledzić wszystkie transakcje finansowe dokonywane przez firmy, które formalnie zarejestrowane są w USA, a faktycznie na Cyprze, by ujawnić cały ten przestępczy schemat i ukarać jego uczestników - powiedział szef rządu.
To pierwsze tak głośne zatrzymanie za czasów nowych władz. Szef MSW Arsen Awakow zapowiada, że w najbliższym czasie przedstawi publicznie "szokujące” materiały dowodowe.
REKLAMA
PAP/IAR/agkm
REKLAMA